![Гражданите протестират, а в СОС спорят за какво да спорят](/media/118/protest-sos-nosten-transport.l.webp)
Първият час от днешното заседание на Столичния общински съвет мина по два начина - отпред на "Московска" гражданите протестираха за връщане на нощния градски транспорт, а вътре общинарите се караха за какво ще се карат.
Гражданите искат връщането на нощния транспорт, който бе намален до две линии с по-малко автобуси само три дни в седмицата. Днес темата трябваше да се обсъжда отново от Съвета.
![Колко души остават без нощен транспорт в София? И защо общинарите крият данните?](/media/117/1000104935-01~2.s.webp)
Съветниците прекараха 45 минути в дебати за нови точки в дневния ред, в пореден сблъсък между управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН и всички останали. Първите вкараха близо 10 точки в дневния ред, някои от които не са минали разглеждане от комисия.
Още в началото общинският съветник Карлос Контрера (ВМРО), традиционно гласуващ с ГЕРБ, направи остра забележка към председателя Цветомир Петров
(ПП-ДБ-СС) за това, че не е включил три негови предложения в дневния ред. Това са доклади за техническо обследване и ремонт на мостови съоръжения в София, удължаване на договор за обществен превоз и създаване на общинско предприятие "Софийски улици". Според Контрера, това е нарушение на правилника.
"Всеки общински съветник може да прави предложения за включване или отпадане на точки, стига те да отговарят на законовите изисквания. Внесох писмено предложение, но председателят не го докладва, което е абсолютно недопустимо поведение", обяви.
Председателят на СОС защити решението си, аргументирайки се, че няма процедура за включване на допълнителни точки в последния момент без разглеждане от съответните комисии.
"Не виждам основание тези точки да бъдат подложени на гласуване днес. Няма процедура, която да позволява включването на точки в последния момент."
Предложенията на Контрера за включване на нови точки все пак бяха приети - с 28 гласа "за“, 23 "против“ и 4 "въздържал се“.
Ще има ли площад "Сталин"?
Друг ключов момент беше предложението на проф. Вили Лилков (Синя София) да отпаднат от дневния ред всички точки за именуване на улици, след като на комисия беше отказано преименуването на площад "Св. Александър Невски“. Според него обратното би било двоен стандарт, защото негово предложение е било отложено с тезата, че ще се променя наредбата за преименуване.
"Ако приемем, че работа по наредбата спира разглеждането на определени предложения, това значи, че не можем да заседаваме по никакъв въпрос, защото в момента се работи и по правилника на СОС!", възмути се Лилков.
Иван Видолов (БСП) му отвърна с аргумента, че трябва да се внимава с преименуванията, с нещо почти като заплаха:
"Ако тръгнем по тази логика, следващия мандат може да имаме площад "Сталин". Внимавайте с тези неща."
"Убеден съм, че някои хора работят сериозно по това. И се надяват", отвърна му Лилков.
В крайна сметка предложението не беше прието.
Оспорване на контрола върху общинските болници
Напрежение предизвика и предложението за назначаване на контрольори в ДКЦ-6, ДКЦ-15 и специализираната болница в Бухово. Общинският съветник Саад Алуани (ПП-ДБ) поиска отлагане на точката, тъй като според него докладът е внесен в нарушение на процедурите:
"Докладът беше внесен няколко часа преди заседанието на комисията, което не ни даде възможност да се запознаем с кандидатурите. Явно се разчита да приемем на тъмно нечии предложения."
Контрира го Ваня Григорова (БСП):
"Докладът е пълен с всички аксесоари, биографии и документи. Няма нужда от "литературно четене". Не сме тук, за да правим кастинги."
Искането за отлагане пак беше отхвърлено.
Не бе забравен и ремонтът на "Опълченска"
Драгомир Младенов от ГЕРБ повдигна въпроса за проблемите с реконструкцията на бул. "Опълченска", която бе спряна след установени нередности в строителните дейности. Той обвини ПП-ДБ в умишлено забавяне на проекта и поиска включването на темата в дневния ред.
"Това политическа атака ли е? Ето снимки от октомври и ноември. Това е "политическата атака" – грешно положен асфалт, който трябва да е 70 мм, а не е. Ако бяхме започнали работа навреме, нямаше да сме в това положение."
![Столичната община ще внесе възражение срещу спирането на ремонта на](/media/118/20240904_100041~3.s.webp)
Председателят от ПП-ДБ обяви това за "опит за политическа игра".
"ГЕРБ е виновен за всичко – и за битовите драми, и за всичко друго. Нека да не забравяме, че не сме архитектурно бюро, за да обсъждаме проекти за препроектиране", заяви пък Прошко Прошков от ГЕРБ.
***
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
![](/media/109/azb-podkrepa.s.webp)
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни