Заседание на 51-вия Конгрес на Българската социалистическа партия започна днес в НДК в София.

Делегатите обсъждат промени в устава на партията, с които се предлага да бъде отменен насроченият за 23 февруари пряк избор на председател на БСП и да се премине към избор на лидер от Конгреса. Предвижда се и избор на нови колективни органи на партията – Национален съвет и Общопартийна контролна комисия, след проведения пълен цикъл отчет и избори в партията. Предстои и разговор за приоритетите на БСП.

Седемнадесет бяха първоначално допуснатите кандидати до участие в прекия избор за председател на БСП. Някои от тях вече се отказаха от надпреварата. От участие в прекия избор се оттегли председателят на БСП-София Иван Таков, както и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Заместник-председателят на Народното събрание и председател на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Драгомир Стойнев също обяви в национален ефир, че няма да участва в битката за лидерския пост, а капитанът трябва да е друг.  

Сред кандидатите да оглавят БСП, които се включиха в предизборната кампания, са Атанас Зафиров, временно изпълняващ функциите председател на партията и вицепремиер в кабинета „Желязков“, организационният секретар на БСП Борислав Гуцанов, който е и министър на труда и социалната политика, и евродепутатът и настоящ заместник-председател на БСП Кристиан Вигенин. Бившият председател на БСП и бивш премиер Сергей Станишев също участва в надпреварата за лидерския пост, както и бившият председател на БСП-София Калоян Паргов.  

Станишев оттегли кандидатурата си

В своето изказване пред делегатите обаче Станишев обяви, че също оттегля кандидатурата си.

"Моята кандидатура е инструмент на първо място да събудим делегатите от дрямката, да мислим с главите си и да търсим решения, полезни за БСП и за страната. Мисля, че в сегашната ситуация, когато в последния момент отменяме прекия избор, въпреки че не съм негов голям фен, поставяме бъдещия председател в зависимост от много баланси в Националния съвет.

И трето - не бих искал да се състезавам в "нощта на дългите химикалки", защото други механизми ще работят, заяви той.

Според него големият въпрос, на който Конгресът трябва да даде отговор, е защо БСП е в управляващата коалиция и какво трябва да постигне. По думите му аргументът, че трябва да има правителство, за да няма нови избори, не е достатъчен. Затова Станишев посочи, че е предложил резолюция на конгреса, който засяга изцяло темите на управлението. Документът е озаглавен „С отговорност към България, с мисъл за бъдещето“ и цели провеждането на съдържателен разговор за приоритетите на левицата в управлението. 

Според Зафиров БСП престанала да бъде основна опозиционна сила, защото се правела на антукорупционна и протестърска сила

Временният председател и кандидат за постоянен Атанас Зафиров посвети изказването си на електоралното отслабване на БСП, както и на това колко грешно било соцпартията да се прави на антикорупционна и протестна сила. Той направи преглед как политическата сила загубила влиянието и силата си като основна опозиционна партия заради това си поведение. Същевременно точно Зафиров беше един от двигателите сега БСП да се е част от управляващата коалиция.

"Електоралното състояние на БСП е най-лошото в демократичната история на България."

"Опита да се превърне в антикорупционна и протестърска сила, вместо да следва собствените си идеи", каза той.

Според Зафиров партията “изгуби статута си на основна опозиционна сила.

"Именно този статут даваше на БСП да привлича много сериозна електорална периферия. Хиляди български граждани даваха своя вот за нас, защото БСП беше основната опозиционна сила в страната", отчете той като не обясни как участието в управляващата коалиция с четирима министри и растящ брой зам.-министри ще върне шансовете на БСП да увеличи електоралната си подкрепа.




“Качеството на опозиционна дейност на БСП в периода 2017 - 2021 и още по-конкретно - политическото поведение на партията по време на протестите срещу управлението на ГЕРБ имат съществено значение за последващия електорален срив на партията нейното място в политическия живот на страната", отчете още Зафиров. 

Левицата била допуснала да следва програмата на либерална градска десница, което е довело до това БСП да бъде третирана като “партия на статуквото, като в същото време загубихме предимството, което трябваше да ни даде опозиционната ни парламентарна дейност".  

Гуцанов: България в Европа, но и с Пекин, и с Москва

Другият, смятан за основен претендент за лидер - Борислав Гуцанов, който също е министър в правителството с мандата на ГЕРБ, обяви, че "фактът, че „БСП-Обединена левица“ е във властта ни дава нови възможности, но крие и своите рискове."

"Трябва да се много внимателни, особено тези, които сме министри в този Министерски съвет, защото разочарованието е проекция на очакването, а хората имат огромни очаквания от нас в това сложно управление, в което се намираме", посочи той.

Гуцанов обяви и че България има своето място в Брюксел, в Европа, но също трябва да поддържа диалога и с Пекин, и с Москва. Преди дни той отиде на конференция с участието на руската посланичка Елеонора Митрофанова, за което беше критикуван, в това число и от съпартийци. След това отрече да е имал разговори за подкрепа с Митрофанова.

Той даде за пример и Унгария на Орбан.

"Можем и ще направим следващата стъпка, която е изключително важна за младите семейства, която да бъде под формата на дългосрочни безлихвени заеми за покупка на първо жилище и кола, да го наречем „покрив и четири колела“, по начина, по който беше направено в Унгария, и да осигурим работни места и силна икономика", предложи Гуцанов.   

Миналата седмица Националният съвет на БСП заседава във връзка с подготовката на конгреса. Тогава Калоян Паргов, член на Националния съвет и кандидат за председател на партията, коментира, че основната тема на пленума ще бъде по какъв начин ще се осъществи изборът на председател - дали от Конгреса, или с пряк избор, което е въпрос и на промени в устава на партията. По думите му това ще бъде и водеща тема на заседанието на Конгреса.   

По-късно в телевизионно интервю изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров потвърди, че на заседанието на Националния съвет е взето решение да бъде предложено на Конгреса да отпадне прекият избор на председател на партията, припомня БТА.  

Освен промените в устава, Националният съвет е приел и документ за насоките за развитие на БСП, съобщи и евродепутатът от БСП/ПЕС Кристиан Вигенин.