"На Русия не ѝ трябва да побеждава НАТО. Достатъчно е да окупира територия на алианса и да плаши с ядрено оръжие". 

Това обяви на среща с журналисти в Киев експертът от Националния институт по стратегически изследвания (структура към украинското президентство) Микола Белeсков. Преди това специалистът предположи, че европейските държави разполагат със запаси от снаряди да се противопоставят при руска атака за "неповече от месец".

На въпрос на репортера на Клуб Z Христо Римпопов специалистът потвърди, че настоящите предизвикателства пред Украйна на фронта изискват засилване на подкрепата на западните съюзници и че не могат да бъдат решени самостоятелно от Киев.

"Трябва да има общ план между нас и нашите партньори. Ако искате да ангажирате хора във Въоръжените сили, добре, трябва обаче да разрешите проблема с командването и контрола, което означава, че трябва да се проведе както основно обучение, така и обучение на офицери. Собствената ни функционалност и ресурси не ни позволяват да решим тези проблеми. Сега вместо общ план, имаме сочене с пръсти. Нашите партньори казват: "Доведете по-млади хора". Ние казваме: "Дайте ни повече оръжия". (...) За да спрем този цикъл, който се върти в грешна посока, трябва да има някакви общи усилия. Но ние не виждаме съвместно усилие. За съжаление, виждаме сочене с пръсти".

Коментирайки изказванията на Тръмп през изминалата седмица (в конкретния случай - твърдението му, че "някой ден Украйна може да стане руска") Белесков предположи, че тепърва много украинци ще започнат да се чувстват "предадени".

"Гответе се за ръст на антиамериканските настроения в Украйна. Дебатите около ядреното разоръжаване на Украйна ще изглеждат като детска игра. В Украйна се обсъжда горещо какво се случи през 1994 г. (тогава е подписан Будапещенският меморандум - Украйна предава на Русия ядреното си оръжие с предположението, че САЩ и Великобритания ще ѝ се притекат на помощ в случай на руска инвазия - бел. ред.).

Но този казус ще изглежда като нищо в сравнение с това, което се случи през последните три години. И да, въпросът ще бъде експлоатиран от Русия, за съжаление. Обикновените хора - те не могат да се примирят с факта, че започнахме толкова блестящо и сега сме в настоящата ситуация. (...)

Може би проблемът е, че имаме детинско, наивно разбиране за международните отношения. От самото начало мислим, че ако сме от правилната страна на историята, автоматично ще надделеем, което, за съжаление, не е гарантирано, особено с нивото на ангажираност, което видяхме.

Но хората са просто хора, така че - да, бъдете подготвени за тази заплаха, че хората ще се чувстват предадени. Десните и левите популисти в Украйна ще се възползват от това след войната".

Белесков разкритикува бившия американски президент Джо Байдън и мнозина от европейските партньори, че са оказали достатъчно подкрепа на Украйна, за да води война на изтощението с Русия, но не и за да победи. И все пак изтъкна съществено предимство на демократа пред настоящия стопанин на Белия дом - тръмпистите не оказват натиск върху лидера си, за да защитава интересите на Украйна.

"Не можем да се харесаме на избирателите на Тръмп. Обикновено го правим. Нашата стратегия през всичките тези три години бе да се обръщаме към европейските избиратели, американските избиратели и те щяха да притиснат политиците си".

Той осъди и думите на вицепрезидента Джей Ди Ванс, че е нереалистично Украйна да освободи своите територии. 

"Проблемът на изявлението е, че сега не водим война за възстановяване на територии. Ние водим война, за да предотвратим победата на Русия. Ние водим война, за да съхраним суверенитета и независимостта си. И е голяма трагедия, че не сме много добри в обясняването на нашата стратегия. Ние не водим война, за да върнем територии. Ние водим война, за да запазим живота си".