"Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма."

Това заяви президентът Румен Радев в отговор на журналистическо питане днес за възможността страната ни да участва в гарантирането на сигурността на Украйна със свои военнослужещи, както съобщи прессекретариатът на „Дондуков“ 2.

Държавният глава посочи, че основният въпрос, който е поставил в началото на войната в Украйна, е да не бъде допуснато въвличането на България в нея. На фона на разпадащата се глобална архитектура за сигурност този въпрос е още по-актуален, подчерта Румен Радев и изрази очакване правителството и Народното събрание да заявят ясна и еднозначна позиция, че България няма да изпраща войски на територията на Украйна.

Буквално минути след това реагира водачът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски. „Подкрепям Президента - в Украйна няма да се изпращат български войници!“, заявил Пеевски според пресцентъра на партията си. Официално ДПС-Ново начало е в опозиция, но корпулентният политик не за първи път си позволява да говори като едноличен вожд на държавата. А може би и има основание да се изявява по този начин, както може да се подозира.

Минути след Пеевски видеообръщение във фейсбук направи и председателят на най-голямата и управляваща партия ГЕРБ Бойко Борисов. Той „надцака“ президента, като обясни, че още миналата година посочил, че е против изпращането на български войници в Украйна.

Изявлението на Румен Радев днес обаче бе по повод заявките на някои държави да изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до разбирателство между воюващите страни - тоест, след официалния край на войната. Това се случва в контекста на разговорите между новата администрация в САЩ, начело с Доналд Тръмп, и президента на Русия Владимир Путин и подчинените му в Кремъл.

Първосигнален популизъм

В случая Радев, Пеевски и Борисов първосигнално смесват старата тема – за евентуалното подпомагане на Украйна с жива сила във войната срещу агресора Русия, с изпращането на международен контингент за опазване на мира, ако такъв бъде постигнат.

България обаче от много години участва в подобни мисии по света, особено след влизането й в НАТО и Европейския съюз. И това, впрочем, е безценен боен опит. В момента имаме около 140 военнослужещи навън – основно в Косово и в Босна и Херцеговина, както може да се види и на сайта на Министерството на отбраната.

Слава Богу, на въоръжените ни сили от десетилетия не се е налагало да бранят държавата от външна агресия. Но те са длъжни да поддържат нужната бойна готовност, за да могат да реагират адекватно, ако се стигне до военна интервенция срещу страната.

Мисиите зад граница

Участието в мисии зад граница е незаменимо за подготовката на войската – включително и по отношение взаимодействието с други въоръжени сили от държави от НАТО или трети страни.

А в случая с Украйна - пак да подчертаем, се говори само за евентуална мироопазваща мисия, а не за гореща война.

Освен това, българските войници отиват на такива мисии на доброволни начала, а не „насила“. Много от тях са стимулирани от високите възнаграждения, опита, възможността за израстване в кариерата, контактите с военни от други държави и т.н.

Участието в мисии зад граница повишава и рейтинга на България в международен план. Така тя се изявява не като плах и пасивен консуматор (в НАТО), а като генератор на сигурност, разбира се, в рамките на възможностите, които има.

Радев май не вярва, че мир е възможен

Затова и импулсивните реакции на президента и другите политически фигури у нас в момента са, меко казано, неадекватни. Та нали именно Румен Радев призоваваше България да е активен участник и дори домакин на мирни преговори между Русия и Украйна. Българският президент може би не вярва, че такъв мир е възможен. Защо български контингент да не се включи в мисия за опазването на мира в Украйна? Бившият военен Радев не изложи аргументи. Изглежда, той просто се плъзна по най-малкото съпротивление, свързано с предполагаемия масов страх на народа да не се сблъска с руски солдати.

„Евроатлантиците“ Пеевски и Борисов побързаха да последват популистката позиция на президента, който е с най-висок рейтинг от политическите фигури у нас. Но поведението им едва ли е изненада за някого.

Не държавници, а овце сред народа

В ерата на тандема „Борисов - Пеевски“ - от 2009 г. насам, а всъщност и преди това, България почти непрекъснато се управлява не от държавници и елит, които да могат да обяснят на гражданите на пръв поглед непопулярни позиции, а от ниска проба популисти, които могат да бъдат водачи единствено на клиентелистки интереси. 

За да векуват във властта, както те си мечтаят, за тях е най-лесно да се изявяват не като истински политически лидери, а водени от основополагащия принцип „Вие сте прости и аз съм прост – затова се разбираме“.