Депутати от опозицията напуснаха пленарната зала и заседанието на парламента днес бе прекратено предсрочно, порати липса на кворум. Това се случи малко преди да се стигне точката за процедурните правила за избор на нови членове на ВСС от квотата на парламента.

Мнозинството не беше в пълен състав и се оказа, че липсва нужният кворум. Проверката бе поискана от  "Възраждане", след което депутатите от тази партия напуснаха залата. От ПП-ДБ направиха същото, както и МЕЧ. От ДПС - Ново начало също ги нямаше. Накрая се оказа, че в залата присъстват 118 депутати, а кворумът изисква поне 121. Председателката на парламента Наталия Киселова трябваше да закрие заседанието.

Така отпадна и приемането на процедурните правила, по които трябва да се изберат инспектори в Инспектората на ВСС, управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) и трима членове на Надзорния съвет на Агенцията за публичните предприятия и контрол.

"Продължаваме промяната" и "Демократична България“, заедно с ДПС-Ново начало и "Възраждане“ направиха всичко възможно да съборят кворума и да провалят днешното пленарно заседание, защото в дневния ред бяха предвидени процедурните правила за избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) и на Инспектората към него", коментира Рая Назарян от ГЕРБ-СДС в кулоарите на парламента в присъствието на представители и на останалите формации от управлението.

Тя  припомни, че само преди месец в пленарната зала с пълно мнозинство с промените на Закона за съдебната власт е приет текст, съгласно който Народното събрание в шестмесечен срок следва да проведе процедурата за избор и да "обнови съставите на членовете с изтекли мандати повече от две години“.

"Преди месец залата с пълно мнозинство от всички парламентарни групи гласува да бъде отворена тази процедура, това не е ангажимент само на мандатоносителя и на управляващото мнозинство, защото се изискват 160 гласа", припомни Назарян.

По думите ѝ във всяка една предизборна кампания се говори как този състав на ВСС трябва да бъде подновен, как това е важно да се случи.

"Не може само на думи да се говори, трябват и дела, нека да се отвори процедурата. Управляващото мнозинство няма достатъчно гласове да избере когото и да било, ще трябва консенсус между всички парламентарни групи, това е общ ангажимент", каза още Назарян. 

"Когато от ПП-ДБ ви говорят каквото и да било срещу ВСС, да им напомняте днешния ден"

С днешните си действия тези, които най-много говорят за съдебна реформа, които отправят най-много питания към Конституционния съд (КС) какво могат или не могат членовете на ВСС с изтекли мандати днес направиха всичко възможно да не бъде открита процедурата и съответно да не бъдат избрани нови членове, които да продължат действията по избор на нов главен прокурор, изтъкна Рая Назарян. Алтернативата е, посочи тя, да не изберем никого и да остане да действа ВСС с тези членове с изтеклите мандати, и да продължим да питаме КС какво може и какво не.

"Оттук нататък, когато от ПП-ДБ ви говорят каквото и да било срещу ВСС, да им напомняте днешния ден, защото те днес показаха, че са съгласни с настоящите членове на ВСС. Ние направихме всичко възможно така, както сме го гласували", продължи Назарян.

Идната седмица правилата ще бъдат предложени отново, но няма гаранция, че няма да се повтори сценарият от днешния ден, добави тя.

"Едно от основните правила на парламентаризма е, че мнозинството трябва да осигурява кворума в парламента. След като Бойко Борисов се разграничи от собственото си правителство, от министрите си, днес виждаме, че се присъедини към опозицията и да се надяваме, че и занапред ще действа по същия начин".

Това каза лидерът на ДСБ Атанас Атанасов, припомняйки вчерашно изказване на Бойко Борисов, че ГЕРБ не е във властта.

Без Борисов в залата

Атанасов имаше предвид, че и самият Борисов отсъстваше от залата при проверката на кворума.

На въпрос за процедурните правила, свързани с необходимостта от осигуряваването на мнозинство от 160 народни представители за попълването на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет (ВСС) и Инспектората към ВСС, предвидена в Конституцията, Атанасов припомни още едно правило в политиката, а именно, че подкрепата се търси, а не се носи "на тепсия".

"Така че, тези, които управляват, които набутаха всички тези точки, бързайки да се окомплектоват регулаторите с техните хора, да си потърсят подкрепата. Ние сме готови за разговори", добави той.