САЩ се противопоставят на окачествяването на Русия като "агресор" в изявление на Г-7 по случай третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, съобщават пред "Файненшъл таймс" (ФТ) петима запознати представители на западни държави.

Участието на украинския президент Володимир Зеленски във виртуална среща на върха на Г-7 в понеделник също все още не е договорено, посочват официалните лица. Несъгласието излиза наяве ден, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обвини Украйна, че е стартирала войната и описа украинския държавен глава Володимир Зеленски като "диктатор".

По-рано пък републиканецът предложи Русия да бъде поканена обратно в Г-7.

Американските пратеници възразили срещу фразата "руска агресия" и подобни описания, използвани от лидерите на Г-7 от 2022 г. насам, за да опишат конфликта, предават западните служители. Водещите световни икономики традиционно публикуват изявление на 24 февруари - деня, в който Русия стартира пълномащабната си инвазия преди три години.

"Ние сме категорични, че трябва да се прави разлика между Русия и Украйна. Те не са еднакви", каза служител пред ФТ. 

"Американците блокират този език, но ние все още работим по него и се надяваме на споразумение".

Американското посолство в Киев отказа коментар. Агресията на Русия беше спомената пет пъти в изявлението на лидерите на Г-7 миналата година.

"Призоваваме Русия незабавно да прекрати своята агресивна война и напълно и безусловно да изтегли военните си сили от международно признатата територия на Украйна", се казва в позицията от 2024 г.

Настояването на администрацията на Тръмп за смекчаване на езика отразява по-широка промяна в политиката на Америка за описване на войната като "украински конфликт", твърдят пред ФТ двама души.