
Организаторите на бойкота на хранителните вериги призоваха на седващата дата - 27 февруари, не само да не се пазарува в супермаркетите, но и да не се извършват банкови операции – да не се теглят или внасят пари, да не се правят преводи и плащания.
Това стана ясно на брифинг на няколкото сдружения, които обявиха, че стоят зад бойкота - „За достъпна и качествена храна", Федерацията на потребителите в България, „Системата ни убива" и Обединени пенсионерски съюзи, както и представители на българските производители на храни.
Те обявиха, че на 27 февруари умишленото остракиране се разширява и спрямо банките.

„Бойкотираме супермаркетите отново, но този път добавяме и банките! Хората са гневни от безумните банкови такси! Вече е внесен законопроект за таван на банковите такси, но без граждански натиск няма да го приемат." – заяви Мая Манолова.

В подкрепа на продължаващия бойкот застанаха и българските производители на храни, които също са жертва на "агресивната ценова политика на търговските вериги", съобщават организаторите.
"Ние сме притиснати до стената! Вече не говорим за бизнес, а за оцеляване! Веригите ни принуждават да продаваме на безценица, а после слагат 100-150% надценка! Къде е държавата? Къде са институциите?" – заяви Владислав Михайлов, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
Според организаторите това е само началото на натиска срещу картелите в търговията и финансите.

„Хърватите го направиха и спечелиха! Големите вериги свалиха цените на 1000 продукта! Ако не се предадем, ще успеем и ние!" – заявиха протестиращите.
На 27 февруари магазините трябва да останат празни, а банките – без клиенти! Гражданите са призовани да се съберат в 18:00 часа пред Българската народна банка, за да осветят грабежа на таксите и надценките.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни