Бойкотът на 20 февруари ще бъде по същото време, в което е обявен бойкот в Хърватия. Това обявиха днес на нарочен брифиг няколко граждански организации, които се припознават като организатори на вече осъществения (междувпрочем - за пръв път, бел. ред.) бойкот на големите хипермаркети миналия четвъртък - 13 февруари.

Както е известно - западната балканска бивша Югорепублика стана символ на успешен граждански натиск върху големите вериги чрез поредица от организирани действия на обществото.

На брифинг днес в БТА организаторите призоваха и производителите да подкрепят бойкота на 20 февруари. От няколкото различни организации подчертаха, че предстоящият на 20 февруари бойкот не е срещу малките квартални магазинчета.

"Спадът на оборота на търговските вериги може да се очаква да бъде с около 200 млн. лв., което е колосална печалба за тях", каза Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България.

По думите му печалбата не оставала в бюджета на България.

"Включването ни в този протест е заради хората с нисък социален статус, които са най-потърпевши и са почти принудени да стигнат до ръба на оцеляването", каза и Димитрина Русева от гражданската инициатива „Системата ни убива“.

"Търсим устойчиви решения в диалог с обществото, бизнеса и политиците, необходим е реален дебат с всички заинтересовани страни, но представители на големите вериги обикновено отказват да участват в подобни форуми", каза Драга Попова от Националното сдружение за достъпна и качествена храна.

А Мая Манолова - бивш и спрягана за бъдещ омбудсман, направо извади конкретно число - настоявали за пределна надценка на основни хранителни продукти, които да бъдат определени от МС, и която да не надвишава 10%. Есетствено, пропусна да спомене как на свободен пазар се спазва "пределна надценка".

Представителите на няколко организации на пенсионерите също заявиха подкрепата си за бойкотиране на големите търговски вериги, предаде БТА.