Осмият тестови полет на мегаракетата "Старшип" на компанията "Спейс Екс" (Space X), собственост на милиардера Илон Мъск, беше неуспешен, след като тя се разпадна малко след изстрелването си, предаде Ройтерс. 

Ракетата, която е планирано да осъществява полети до Луната и Марс, започна да се върти неконтролируемо с изключени двигатели и контактът с нея беше изгубен. Това се видя в предаване, излъчвано на живо от "Спейс Екс".

Осмият неуспешен опит стана малко повече от месец след седмия, също неуспешен. Провалите се случват в ранните фази на мисията в рамките на програмата, която Мъск се опитва да ускори тази година, отбелязва Ройтерс.

"Старшип", чиято височина е 123 метра, има водеща роля в плана на Илон Мъск да изпраща хора на Марс още следващото десетилетие. 

След разпадането на ракетата, отломки от нея падаха над части от Карибския басейн. Федералното управление за гражданска авиация на САЩ издаде за кратко разрешение на летищата в Маями, Форт Лодърдейл, Палм Бийч и Орландо да спрат полетите. Оттам съобщиха, че вече е започнало разследване на инцидента.

Ракетата излетя от стартовата площадка в Бока Чика, щата Тексас.

Първата степен на ускорителя „Супер Хеви“ полетя обратно към Земята, както беше планирано и успешно беше прехваната във въздуха от съоръжение на "Спейс Екс". Минути по-късно обаче телевизионните кадри показаха, че корабът се върти в космоса, а на екрана се появи визуализация показваща, че няколко двигателя са изключени. След това компанията съобщи, че е загубила връзка с апарата.

"За съжаление, това се случи и миналия път, така че вече имаме опит", каза говорителят на компанията Дан Хюът на живо.

В разпространено изявление от "Спейс екс" казаха, че "Старшип" е преживяла "енергийно събитие", което е предизвикало спирането на няколко двигателя.

"Това на свой ред доведе до загуба на контрол и на комуникация със "Старшип", се казва в изявлението. "Последният контакт със "Старшип" бе осъществен приблизително 9 минути и 30 секунди след изстрелването".

От компанията на Илон Мъск твърдят, че сред отломките не е имало токсични материали.

Мисията на "Старшип" през януари приключи осем минути след полета, когато ракетата се взриви, изсипвайки дъжд от отломки над карибските острови и причинявайки леки щети на автомобил на островите Търкс и Кайкос.

Федералното управление за гражданска авиация на САЩ, което регулира частните изстрелвания на ракети, заяви, че ще изиска от "Спейс Екс" да проучи причините за повредата и да получи ново разрешение преди "Старшип" да полети отново, отбелязва Ройтерс.

Миналия месец ведомството одобри лиценза на компанията за осъществяването на тестовия полет, докато все още тече разследване на предишния неуспех на апарат. 

Корабът "Старшип" трябваше да направи почти пълна обиколка около Земята и да се върне над Индийския океан, за да се спусне, симулирайки последователност на кацане. Според  "Спейс Екс" това е ключов следващ етап от разработването на ракетата, отбелязва Ройтерс.

Федералната въздухоплавателна администрация на САЩ издаде заповеди за спиране на полетите за летищата в Маями, Форт Лаудърдейл, Орландо и Палм Бийч до 20,00 ч. вчера местно време (01:00 ч. по Гринуич днес). А самолетите, излитащи от тези летища, закъсняха с 45 минути заради инцидента с ракетата.