
Руският държавен глава Владимир Путин е направил "много обещаващо", но и "непълно" изявление за подкрепяното от САЩ и Украйна 30-дневно примирие.
Това заяви американският президент Доналд Тръмп по време на съвместна пресконференция в Белия дом с генералния секретар на НАТО Марк Рюте.

Руският лидер заяви, че страната му е "за" идеята прекратяване на огъня, но спомена за "нюанси", които трябвало да бъдат решени, преди да се съгласи на примирие. Това на практика представлява отхвърляне на американското споразумение, тъй като Путин се опитва да добави към него условия, които цялостно биха изменили характера му (например, Москва иска да обсъжда с Америка дали Вашингтон ще продължи да доставя помощ на Украйна по време на примирието - бел. ред.).

Според американския президент, ако Москва отхвърли предложението, "това ще бъде много разочароващ момент за света".
"Бих искал да се срещна с него или да говоря с него, но въпросът за прекратяване на огъня трябва да бъде решен бързо", каза Тръмп по адрес на руския си колега Путин.
Републиканецът добави, че разговорите на американците с Украйна са били за "парчетата територия, които ще бъдат запазени и загубени, както и за всички други елементи на окончателното мирно споразумение".
"Става дума и за една електроцентрала, много голяма електроцентрала - кой ще я получи, кой ще получи това или онова", поясни американският президент по време на днешната си среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом.
BREAKING: In a stunning moment, Donald Trump appears to be auctioning off pieces of Ukraine. This is insane. pic.twitter.com/KtjGcoShcV
— Really American (@ReallyAmerican1) March 13, 2025
Тръмп вероятно визира Запорожката атомна електроцентрала в Южна Украйна (най-голямата в Европа), която беше окупирана от Русия през първите седмици от инвазията.
"Много подробности за окончателното споразумение всъщност бяха обсъдени", каза президентът на САЩ, добавяйки, че "първата фаза е прекратяване на огъня".
Тръмп коментира и външнополитическата си цел - да анексира Гренландия, като по думите му това в крайна сметка "ще се осъществи".
"Мисля, че това ще се случи. Не се бях замислил много за това, но тук седим с човек, който може да изиграе решаваща роля. Знаеш ли, Марк, имаме нужда от това за международната сигурност. Много от нашите любими играчи се движат по крайбрежието. Ще си говорим с теб за това", каза той, след което похвали журналиста за "подходящия въпрос".
"Като става дума за присъединяването на Гренландия към САЩ - ще оставя този въпрос извън тази дискусия. Не искам да въвличам НАТО в това", каза на свой ред Марк Рюте, но все пак призна, че Тръмп е "абсолютно прав" да повдига въпроса за сигурността в Арктика. "Китайците вече използват тези маршрути. Знаем, че руснаците се превъоръжават. Затова е много важно седемте арктически държави, с изключение Русия, да работят заедно по този въпрос под егидата на Съединените щати, за да се гарантира сигурността на този регион", добави генералният секретар на НАТО.
We do not appreciate the Secr. Gen. of NATO joking with Trump about Greenland like this. It would mean war between two NATO countries. Greenland has just voted against immediate independence from Denmark and does not want to be American ever.pic.twitter.com/eh7enEHoA8
— Rasmus Jarlov (@RasmusJarlov) March 13, 2025
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни