„България трябва да развива своята отбранителна индустрия в посока да бъдем не просто част от общия европейски отбранителен пазар, но и да бъдем нетен износител, а не просто вносител.“

Това заяви пред български журналисти в Брюксел премиерът Росен Желязков.

Той пристигна за участие в Европейския съвет – срещата на върха на ЕС. Сред главните теми ще бъде представената вчера от Европейската комисия Бяла книга за европейската отбрана, както и помощта за Украйна.

Желязков повтори позицията на България, че трябва да бъдат запазени парите от фондовете за Общата селскостопанска политика (ОСП), кохезионната политика и политиката, свързана с фондовете за вътрешната сигурност, вместо да бъдат пренасочвани към военни разходи. Такава според премиера е позицията и на немалка част от страните членки, разчитащи на кохезионната политика.

България изготвя своя национален план за инвестиции в отбраната, отговори Желязков на въпрос на Клуб Z. Някои неща са били приети на закрито заседание.

„Готови сме най-вече по въпроси, свързани с развитието на отбранителната промишленост в контекста на общоевропейската политика и общоевропейския отбранителен пазар“, каза Желязков.

Той увери, че страната ни ще се възползва ефективно от всички финансови инструменти. Според него нужно е най-вече да бъде структурирана по-добрата координация между публични и частни предприятия в българската военно-отбранителна промишленост.

Не е променена и позицията ни за помощ за Украйна.

„Разглеждаме възможността помощта ни да бъде in kind (в натура – б.р.), базирайки се на доброволността на предложението на Кая Калас“, каза още министър-председателят.

Така той коментира предложението на върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас военната помощ за Украйна за тази година да бъде удвоена и да достигне 40 милиарда евро.

За бюджета и приемането на еврото

Росен Желязков е разговарял онзи ден с депутатите от ДПС-ДПС, подписали споразумението за осигуряване на парламентарно мнозинство:

„Имам пълната гаранция, че ще ни подкрепят както в политиките, така и по отношения на бюджета. Мисля, че тази седмица процесът ще приключи.“

Колкото до приемането на еврото, според Желязков подкрепата ще бъде там, където хората припознават европейското бъдеще на България като единствената рационална, смислена и правилна посока за развитието й като суверенна и просперираща държава.

По време на Европейския съвет Желязков се срещна с председателя на Еврогрупата Паскал Донахю и с шефа на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард. Премиерът ги запозна с бюджетната процедура, която в момента е в ход в българския парламент, съобщиха от Министерския съвет. Той акцентира също така върху съответствието на проекта на Закон за държавния бюджет за 2025 г. със средносрочния фискално-структурен план.

„България подаде искане за извънреден конвергентен доклад през февруари тази година, когато отговори на Маастрихтските критерии за членство в еврозоната. Надявам се, че усилията на българското общество през последните десетилетия за съблюдаване на фискална дисциплина, за балансирани бюджети, ще дадат очаквания резултат“, заяви Желязков след срещата.

България очаква положителен конвергентен доклад през май-юни.

„Разчитаме за еврозоната на тези, които са заявили, че ще ни подкрепят. Знаем кои няма да ни подкрепят – „Възраждане“, МЕЧ, предполагам „Величие“. Надявам се всички останали, както и досега са изразявали своята проевропейска ориентация, да го покажат и с гласуването на бюджета“, каза министър-председателят.

Клуб Z се поинтересува за искането на председателя на Европейския парламент Роберта Мецола властите у нас да се погрижат за сигурността на европейските служители. Повод бе нападението и палежа на Дома на Европа в София на 22 февруари при протест срещу еврото, организиран от „Възраждане“.

„Мецола изрази загриженост за вандалските прояви.  Уверихме, че България ще гарантира както правилното отношение към европейската институция, така и необходимата санкция към извършителите съобразно стандартите на правовата държава“, отговори Желязков.

За загиналия български гражданин в Газа

България е отправила запитване за изясняване на случая, каза премиерът. Външният министър Георг Георгиев е имал разговор с израелския си колега Гидеон Саар.

„Имаме уверения, че на това място по това време не е имало удари на Израел. Продължаваме изясняването, защото за нас е важно поемането на отговорност“, каза Желязков.

И припомни, че България е била жертва на терористични удари. Очевидно той имаше предвид атентата на „Хизбула“ на бургаското летище през 2012 г., при който загинаха петима току-що пристигнали израелски туристи и български шофьор на автобус.