
„По принцип ФСБ (Федералната служба за сигурност на Русия) работи по следния начин: има посредници – Ян Марсалек в случая, който се свързва с други хора – формира отделни клетки. Тук не става въпрос за интелигентни агенти – използват криминално проявени, слабообразовани хора, които могат да манипулират“.
Това е наблюдение на следената от руски шпиони австрийска журналистка Анна Талхамер, главен редактор на списание Profil.


През декември м. г. австрийското издание съобщи, че във Виена е задържана българка по подозрение в шпионаж за Русия, която е работила за Ян Марсалек и е следила Талхамер, както и шефа на австрийските тайни служби.
Тогава бяха посечени само възрастта и инициалите на българката – Т.Д., на 48 г. Преди дни Би Би Си разкри и името на жената – Цветана Дончева (Tsvetana Doncheva).
„През лятото полицията ме информира, че съм следена от българска шпионска клетка. Информацията е от чатове на български граждани, които след това бяха установени. От чатовете става ясно, че това е продължило много месеци – през 2021, 2022 и 2023 г.“, обясни австрийската журналистка в сряда сутрин пред бТВ.
Причината, според нея, е, че години наред е разследвала дейността на Ян Марсалек.
„Марсалек е един от основните посредници на шпионажа в Европа. Явно моите публикации са го ядосали и са искали да ме сплашат“, смята Анна Талхамер.
Журналистката обясни още, че в Австрия чрез регистри всеки може да провери кой къде живее, но тя е поискала личните ѝ данни да бъдат скрити от съображения за сигурност.
„600 са били запитванията с моето име през последните три години – понякога с псевдоними, понякога с истинските имена. Не зная какво са установили. Вероятно са искали да ме шантажират“, коментира главната редакторка на списаниe Profil.
Ян Марсалек е издирван в Германия след срива на компанията му, която се оказа в центъра на схема, чрез която бяха откраднати близо 2 милиарда долара. Тогава Марсалек предприема бягство с частен самолет, който каца в Минск. Смята се, че оттам е отведен от руското външно разузнаване в Москва.
Смята се, че Цветана Дончева е свързана, както показа разледване на Би Би Си, с разкритата в Лондон шпионска мрежа. Там бяха арестувани и съдени шестима българи.
Коя е агентката от Виена
За Цветанка Дончева - българска емигрантка във Виена, противничка на ваксините и COVID мерките, почитателка на Владимир Путин и на крайнодесния австрийски политик Херберт Кикъл, разказва от първо лице по-детайлно журналистът Александър Детев в материал за Дойче веле.



"Бивша чистачка, последно безработна - или не съвсем. Защото се оказва, че от три години Цвети, както предпочита да я наричат, заработва като руски агент", посочва той.
Според австрийските служби Цветанка Дончева е участвала в редица дейности. Лепяла е стикери близо до забележителности във Виена - като Паметника на съветската армия, които целят да втълпят, че украинците са нацисти. Пишела е и подобни постове в социалните мрежи.
Според информацията на разследващите и показанията ѝ обаче Цвети е вършела и по-сериозна дейност. Освен Анна Талхамер, е следила и шефа на разузнаването Омар Хаджави-Пирхнер. Заснемала е и българския разследващ журналист Христо Грозев, като дори е наела Airbnb срещу апартамента му. Сложна шпионска сага, извършена от един доста обикновен човек.
"Знам от лятото, че ме следи", казва Анна Талхамер пред ДВ. "От службите ме информираха, че лаптопът и телефонът ми е трябвало да бъдат откраднати и занесени в Москва от шпионска клетка, водена от Ян Марсалек. Писала съм много за него." Журналистката работи и по разкриването на други агенти на Марсалек в Австрия - бившите разузнавачи Егисто От и Мартин Вайс.
Но как едно на пръв прочит семпло момиче се оказва част от такава шпионска мрежа?, е въпросът, който също търси отговор, тъй като профилът на Цвети рязко се разминава с това, което си представяме като шпионин.
"Пишеше постоянно глупости във Фейсбук - про-Путин, Русия и бла бла. Но по-скоро като типичен заблуден човек - от тази група, податлива на пропаганда", казва пред ДВ Пламен, който е бил неин работодател във фирма за почистване във Виена.
Мъжът е изненадан, че тя може да върши такива дейности.
"Честно казано, тя не е ядрен физик. Не говореше и никакви езици, не мисля, че и руски е говорила", спомня си той. Но има нещо в нея, което озадачава и него, и бившия ѝ приятел. "С него сме обсъждали, че тя е изключително активна в социалните мрежи, по цял ден стоеше във Фейсбук. Не знаем - нито аз, нито той - да е работила нещо. Мислехме, че е на социални или пък семейството ѝ я издържа", добавя той.
Нейни познати във Виена следят профилите ѝ в социалните мрежи. Покрай пандемията през 2020 година тя първо започва да разпространява конспирации за вируса, а след това и срещу ваксините. През годините показва симпатии и към лидера на Австрийската партия на свобода Херберт Кикъл, както и към руския президент Владимир Путин. Влиза в остри спорове с хора, които защитават проевропейски позиции - нещо, което преди е било нетипично за нея.
Пред съда във Виена Дончева твърди, че всъщност не е подозирала какво върши. Привлекли я били нейната приятелка Ваня Габерова и Бисер Джамбазов. Джамбазов е сочен за партньор на Габерова и един от ръководителите на шпионска клетка от българи в Лондон, работели за Русия. Двамата ѝ казали, че уж работят за Интерпол. Самата Габерова твърдеше по време на съдебните дела в Лондон, че Джамбазов също я лъжел, че работи за международната организация. Двойката бе осъдена за шпионаж в полза на Русия в Лондон, заедно с още четирима души, като Джамбазов сам призна вината си. Всички тези хора са свързани с мрежата на австрийския бизнесмен Ян Марсалек. Той изчезна през 2020 година, след като беше обвинен в тежки злоупотреби с компанията Wirecard, на която беше генерален директор. Смята се, че е избягал в Русия, припомня в материала си Детев.
Самопризнания е направила и Цветанка Дончева, става ясно от официалните съобщения във Виена. Съдът я задържа през декември, обискира дома ѝ и намира доказателства за незаконната дейност, която е извършвала, а след това я освобождава. Но защо?
"Това и на мен не ми е ясно. Тя разказва една приключенска история - че не знае коя съм аз, нито кой е Христо Грозев или пък господин Хаджави-Пирхнер. Явно не е ползвала Гугъл никога", казва Анна Талхамер пред ДВ. "Безумно е - да следиш някого толкова време и да не провериш кой е. Наистина ли съдебната система е толкова наивна, че си мисли как ще хване шпионин и той ще разкаже истината?"
Втората българка
Разследването на Би Би Си посочва още една замесена българка - Цветелина Генчева.
Тя е идентифицирана чрез профилите ѝ в социалните медии. Във Фейсбук тя е общувала с Катрин Иванова и Бисер Джамбазов, част от руското шпионско звено. Би Би Си достига до информацията, че Генчева, която живее в София, е служител на авиокомпания в България.
Тя се възползва от работата си, за да получава данни за полети на хора, които са били обект на наблюдение от страна на клетката. Шпионите ги следвали в самолетите и се настанявали на близките места, като се приближавали толкова близо, че виждали какво се пише в мобилните телефони на мишените им, като на един етап дори идентифицирали ПИН номер на телефон, принадлежащ на журналиста Роман Доброхотов.
Генчева е била част от екипа, изпратен в Берлин, за да шпионира Доброхотов, и е участвала в чат групи с трима от осъдените за шпионаж по делото в Обединеното кралство - ръководителя на клетката Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова.
Според информацията на медията тя е предоставила данни за полета на журналиста Христо Грозев и е била натоварена със задачата да събере възможно най-много информация за пътуванията на друга цел на клетката - руския дисидент Кирил Качур.
Според профила ѝ в Linkedin Генчева е заемала позиции в областта на продажбата на билети за туристически компании. Според българските фирмени документи тя е едноличен собственик на „Интернешънъл Авиейшън Консулт“.
След като проучването на Би Би Си идентифицира Генчева, източник е потвърдил пред Би Би Си, че тя е известна на българските служби за сигурност като свързана с шпионската мрежа, посочва бТВ. Тя не е обвинена в никакво престъпление.
Още по темата
- Властта, от която не могат да се лишат
- ЕК: Русия да спре агресията и да напусне Украйна - това е едно от условията за отмяна на санкциите
- Цвети първо започна яростно да разпространява дезинформация за COVID-19... Или - как се става руски агент
- Още две българки - във Виена и в София, подпомагали шпионската мрежа на Острова
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни