
Учени са установили с помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб", че ключов момент от историята на ранната Вселена, е започнал по-рано, отколкото се смяташе досега, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър", информира БТА.
Нови наблюдения показват, че първата светлина на Вселената е проникнала през мъглата на космическите "тъмни векове" само 330 милиона години след Големия взрив.
Подробните наблюдения с телескопа на малката отдалечена галактика JADES-GS-z13-1 хвърлят светлина върху т.нар. "епоха на рейонизация" - едно от най-важните събития в ранната Вселена, пише Skyandtelescope.org.
Само 380 000 години след огненото си начало разширяващата се Вселена се превръща в мъгла от предимно неутрални водородни и хелиеви атоми, навлизайки в т.нар. космически "тъмни векове".
Едва след раждането на първите масивни звезди и млади галактики - период, известен като "космическа зора", високоенергийната радиация успява да се изплъзне и да започне бавно да разсейва мъглата, като йонизира редкия междугалактически газ, включвайки "ефективно" светлините в космоса.
Този период е известен като "епоха на рейонизация". Наречен е така, тъй като космическата материя също е започнала в състояние на йонизирана плазма непосредствено след Големия взрив.
"Този резултат беше напълно неочакван от теориите за ранното образуване на галактиките и изненада астрономите", казва Роберто Майолино от Кембриджкия университет, цитиран в прессъобщението на НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА).
Според Микеле Тренти от Мелбърнския университет новите наблюдения са "едновременно изненадващи и вълнуващи". Досега повечето космолози смятаха, че началото на епохата на рейонизация е настъпило много по-късно - някъде между 500 и 700 милиона години след Големия взрив.
Изследователите допускат, че светлината, която телескопът "Джеймс Уеб" е открил в тази галактика, може да се дължи на интензивно звездообразуване в ядрото на галактиката, на наличието на растяща свръхмасивна черна дупка в галактическото ядро, която яростно поглъща заобикалящия я материал, или на комбинация от тези два фактора.
Галактика JADES-GS-z13-1 е широка около 230 светлинни години, което е няколкостотин пъти по-малко от Млечния път. Светлинната година е разстоянието, което светлината изминава за една година - 9,5 трилиона километра.
Телескопът "Джеймс Уеб", който беше изстрелян от НАСА през 2022 г. и започна да функционира през 2023 г., допринася съществено за по-доброто разбиране на ранната Вселена.
Наскоро беше съобщено, че космическият телескоп е заснел зараждаща се звезда и далечна галактика.
Миналия месец учени оповестиха, че "Джеймс Уеб" е наблюдавал хаотичните събития около черната дупка в центъра на Млечния път.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни