Резюме

Делян Пеевски не успя да избере хора в регулаторите при правителството на Николай Денков. Но успя да го направи при правителството на Росен Желязков.

Преди година ГЕРБ оттегли подкрепата си за редовното правителство с премиер Николай Денков и то падна от власт. От "Продължаваме промяната - Демократична България" тогава заявиха, че това е станало, защото не е постигната договорка за избора на членове на регулаторите.

Според версията на ПП-ДБ от ГЕРБ са искали договорка и с Делян Пеевски за тези органи. Но това му е било отказано.

От ГЕРБ отрекоха тази версия. Според разказа на Бойко Борисов несъгласията са били за министерските постове, най-вече за този на МВР.

Днес, година по-късно, отново имаме редовно правителство - на Росен Желязков. В преговорите за това правителство участваха и от "Демократична България".

В крайна сметка ДБ не се включи в правителството. Според нейното обяснение една от причините отново са неразбирателствата за регулаторите и сянката на Пеевски в този разговор.

Мнозинството, което стои зад кабинета на Росен Желязков, вече избира регулатори с подкрепа от същия този Делян Пеевски. В това мнозинство влизат ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ".

ДПС на Ахмед Доган също е част от мнозинството. Но заради избора на регулатори с подкрепа от Пеевски вече обмисля дали да не го напусне.

През този период имаше няколко изказвания, които се оказаха неистина - учтивото название на лъжата. Бойко Борисов първо заяви, че няма да прави коалиция с ДПС под никава форма - когато ДПС бе единно.

После, когато ДПС се разпадна Борисов заяви, че няма добро ДПС - т.е., че няма да се коалира с нито едно от двете ДПС-та. А Делян Пеевски декларира, че няма да подкрепя избора на регулатори.

В крайна сметка се случи точно обратното. ГЕРБ направи съвместно управление с едното ДПС - на Доган. А с подкрепата на другото ДПС – на Пеевски – ГЕРБ прие бюджета и попълва Конституционния съд и регулаторите.

Накратко - макар да му отне около година Пеевски все пак избира хора в регулаторите. С подкрепа от ГЕРБ, както и от БСП и "Има такъв народ". А понякога и с подкрепа от ДПС на Ахмед Доган.

Влиянието на Пеевски в парламента очевидно се простира далеч отвъд собствената му парламентарна група. А от двете версии за падането на правителството на Денков, както и за провала на преговорите с ДБ за настоящия кабинет, вярната се оказа тази на ПП-ДБ - че е отказала на ГЕРБ договорка с Пеевски за регулаторите.

Но тя очевидно е била постигната при преговорите за настоящия кабинет. И това не са слухове зад кулисите, а факти от гласувания в парламента в последните дни.

Провалът на ротацията

През пролетта на 2024 г. ГЕРБ развали правителството с премиер Николай Денков малко преди ротацията, с която премиер трябваше да стане Мария Габриел. ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична Бълария" имаха 132 мандата, които бяха достатъчни за управление без допълнителна подкрепа. 

Една от причините за разпадането на кабинета бе липсата на разбирателство по отношение на избора на регулатори. От ПП-ДБ твърдят, че ГЕРБ лобира в тези регулатори да влязат хора на Делян Пеевски.

По същото време Бойко Борисов казва, че ГЕРБ и ДПС (тогава все още единно) дори 150 депутати да имат - пак няма да направят правителство.

Новото правителство

През зимата на 2024 г. ГЕРБ отново е с 69 депутати. "Продължаваме промяната - Демократична България" е с 37. Двете партии имат общо 106 мандата - недостатъчни за парламентарно мнозинство.

При избора на други партньори Борисов посочва БСП  (20 мандата) и "Има такъв народ" (18 мандата). Така би имало мнозинство от общо 144 мандата. 

Има и друг вариант за парламентарно мнозинство - ако към ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" се присъедини ДПС-ДПС (на Ахмед Доган) с неговите 19 мандата. Така ще има 125 мандата - също достатъчни за парламентарно мнозинство. Борисов обаче дори не споменава за такъв вариант като обяснява, че "няма добро ДПС".

В крайна сметка преговорите с "Демократична България" се провалят. Според версията на ДБ - отново заради регулаторите. В този момент ДПС-ДПС става достатъчно добър партньор, за да подкрепи ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ".

И се избира правителството на Росен Желязков, зад което стоят 126 депутатски мандата - само с един повече, отколкото би имало мнозинство между ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС-ДПС.
Борисов променя и позицията си. Докато преди за него нямаше добро ДПС сега ДПС-ДПС е не просто добро, а и гарант за това, че ДПС-Ново начало не участва в управлението.

Още в първите дни на новото правителство обаче ДПС-Ново начало започва да гласува заедно с управляващите по най-важните теми. 

Промените в Закона за съдебната власт, с които се прокарваше някаква, макар и минимална, съдебна реформа, бяха отхвърлени с гласовете на ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и ДПС-Ново начало.

Промените в Закона за БНБ, които са важни за еврозоната, бяха подкрепени единствено от "Продължаваме промяната - Демократична България". Впоследствие тези промени бяха приети с бюджета.

Лидерът на ДПС-Ново начало оказа подкрепа на правителството в споровете му с "Продължаваме промяната - Демократична България" за повишението на заплатите в МВР. В декларация той дори нарече представителите на "Продължаваме промяната - Демократична Бълария" "идиоти". Само защото те искаха в МВР да се дават пари, но срещу реформи.

От своя страна депутати от ДПС - Ново начало подкрепиха ГЕРБ в твърденията им, че финансовото състояние на държавата е лошо и виновен за това е Асен Василев. Един от тях дори го нарече "Асен дупката".

Конституционният съд и новата ситуация в парламента

След решение на Конституционния съд мандатите в парламента са преразпределени. ГЕРБ вече има 66 мандата, БСП – 19 мандата, ДПС – ДПС – също 19 мандата и „Има такъв народ“ – 17 мандата. Гласовете на управляващото мнозинство падат до 121.

ДПС – Ново начало остава с 29 депутати.

"Сега, без Делян Пеевски нито можем да приемем бюджет, нито да работим. Другият вариант е да отидем на избори", каза Борисов.

А Делян Пеевски заяви, че няма да бутне държавата и ще подкрепя правителството.

Бюджетът за 2025 г. се приема с подкрепа от Делян Пеевски. Малко след това идва и първото гласуване, с което ДПС – Ново начало официално измества ДПС на Ахмед Доган от управляващото мнозинство.

Орлин Колев е избран за конституционен съдия. Депутатите на Доган не го подкрепят, но тези на Пеевски го правят. Без гласовете от хората на Пеевски Колев нямаше да бъде избран.

Впоследствие започна "вакханалията" на Пеевски в регулаторите. Шефът на КЕВР Пламен Младеновски бе избран и с гласовете на ДПС-ДПС.

Членовете на комисията обаче – Таско Ерменков и Александра Богословска бяха избрани без подкрепа на хората на Доган – т.е. отново с решаващите гласове на Делян Пеевски. Със същите гласове бе избран и подуправителят на БНБ Радослав Миленков.

С решаващите гласове на Пеевски бе избран и шефът на Комисията за финансов надзор Васил Големански. ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ и ДПС.Ново начало избраха председател (Симеон Дянков) и членове на Фискалния съвет. Номинацията на ДПС-ДПС направо бе бламирана.

Общите подписи vs общите гласувания

Сега от ПП-ДБ критикуват властта, че управлява заедно с Пеевски. Управляващите – най-вече „Има такъв народ“, отговарят, че навремето ПП-ДБ са се подписвали заедно с Пеевски под общи законопроекти. А сега такова общо подписване няма.

Факт е, че при правителството на Николай Денков ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС се подписваха под общи законопроекти – например промените в Конституцията, свързани със съдебната реформа, която впоследствие бе отменена от Конституционния съд. В услуга на Пеевски. Под сезирането на КС се подписаха "Има такъв народ" и "Възраждане".

А към момента "Има такъв народ", ГЕРБ, БСП и ДПС – Ново начало избират заедно хора в регулаторите. ПП-ДБ няма как да бъдат критикувани за общи кадрови назначения с Пеевски.

Единственият компромис, който те направиха, бе изборът на Десислава Атанасова за конституционен съдия. Този избор обаче щеше да се случи и без гласовете на Пеевски.

Както бе посочено по-горе по времето на сглобката ГЕРБ и ПП-ДБ имаха достатъчно гласове за мнозинство. Включително за избор на конституционен съдия.

Докато повечето хора, които сега заеха постове в регулаторите, нямаше да ги заемат, ако не бяха гласовете на ДПС-Ново начало.

В края на седмицата Борисов заяви, че ще търпи "да му се катерят по гърба", докато влезем в еврозоната. Така той коментира напрежението, което възникна в управляващото мнозинство по темата с регулаторите - реакцията на ДПС на Ахмед Доган.

Борисов обаче не каза, че до влизането ни в еврозоната изборът на регулатори ще бъде спрян. За да няма напрежение в управлението и съответно поводи някой да му се "катери по гърба".