
Хронологията на фактите:
– Публично огласяване на 28.02.2025 в интервю за Капитал – европейският прокурор Теодора Георгиева заявява, че "Обществените поръчки са отработена схема за източване на средства", а служители на МВР саботират разследванията. Сред тези случаи е покупката на тролейбуси от Беларус от страна на община Враца, декларирани като полски. Същото дружество, доставило тролеите има договори с МВР за над 10 млн. лева. Полицаите забавят претърсване със седмица, въпреки съдебното разрешение за това процесуално действие.
Вторият случай е претърсването в Булгартрансгаз за разширението на газохранилището в Чирен. Забавянето е близо 10 дни, дължи се отново на МВР – този път на Главната дирекция „Национална полиция“, ръководена от Атанас Илков. Илков става министър след това на мястото на Калиян Стоянов. Калин Стоянов е депутат от ДПС-то на Пеевски.
Третото действие е за едни 300 млн. лева, досъдебно производство по дейността на НКЖИ – срещу тези пари стоят договори с кухи фирми. Теглени на каса са 10 млн. лева – което много напомня на онези 60 млн. лева също изтеглени на каса по строителството на АМ Хемус.
– На 10 март се разпространява видео, в което се виждат лице, което прилича на Пепи Еврото и фигура в гръб, за която се твърди, че е на Теодора Георгиева. Видеото е съпроводено от писмо, подписано от Пепи Еврото.
– На 12 март Софийската градска прокуратура разпорежда проверка на Теодора Георгиева за връзките ѝ с Пепи Еврото като е възложена проверка и пред Комисията за противодействие на корупцията.
– На 26 март от Европейската прокуратура (ЕП) информират, че започват административна проверка. Липсва конкретика какъв е предметът на проверката, но целта е да се установи засегната ли е независимостта на европейски прокурор в България.
– На 27 март Теодора Георгиева обявява, че е обект на проверка от страна на Европейската прокуратура по повод на направения от нея отвод относно разследването на газохранилището в Чирен, тъй като е била заплашвана:
"Във връзка с отправените към мен заплахи искам да уточня, че по повод на разследването за Чирен съм си направила отвод, защото се чувствам застрашена от г-н Пеевски, който е сочен от отстранените подизпълнители като човек, който упражнява натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител и те да изпълнят проекта на непосилно ниска за тях цени".
Заплахата е именно, че ще бъдат разпространени записи и компромати по неин адрес. Именно тук проличава колко е важно да знаем къде е архивът с компромати на Пепи Еврото, защото той очевидно се ползва за принуда срещу съдии, прокурори и следователи. В същия ден Пеевски отрича като обвинява Георгиева в ортаклък с Еврото. Фактите показват, че началник на Пеевски в следствието е бил именно Петър Петров-Еврото.
– На 27 март също така Теодора Георгиева е временно отстранена от длъжност, за да не се компрометира разследването срещу нея – този инструмент е добре познат както на българския наказателен процес, така и на дисциплинарното производство по българския съдоустройствен закон, видно и от Регламента за устройството и дейността на Европейската прокуратура. Отстраняването цели лицето, което е разследвано да не попречи с действията си на установяването именно на фактите като и да не се повлияе репутационно негативно самата институция.
Възможните действия:
На първо място е за отбелязване, че някой от българската прокуратура проговоря. Средата на зависимости в тази българска институция е на толкова високо ниво, колкото може би никога не е била. Назначенията и повишенията са основани изцяло или на роднинските връзки или на политическите и икономическите зависимости. Изключенията илюстрират и потвърждават правилото. Това е система на родството, покривките, завивките и рушветите. А разпоредбите на Закона за съдебната власт и кухите скъпоплатени чиновници в Прокурорската колегия на съдебния съвет са миманс за пред Брюксел и медиите. Точно в тази среда е добре да знаем, че превзетите български институции и медийна среда ще обърнат всичко срещу Теодора Георгиева. А всеки проговорил ще бъде безпощадно преследван. Оттук насетне, прогнилите хора и органи ще размахат бухалката в няколко възможни посоки:
– Проверка от самата прокуратура със скалъпено обвинение с цел мъст и натиск. Това е вътрошнозаводски специалитет. Ще се намери кой да го направи, защо и как. Помним случая със съдията Мирослав Петров, където негов колега от Софийската районна прокуратура се опита да се яви контролно-отменителна инстанция над самия съдия, а оттам и над съда като институция.
– Проверка от Инспектората към Висшия съдебен съвет /ИВСС/ за работата на Теодора Георгиева като редови български прокурор – тази проверка е основание и за дисциплинарно производство – Инспекторатът в този си състав е удобна притурка на политическата власт и чинно наказва когото не трябва, и изпира, когото не трябва;
Какво не е направено дотук:
– Свидетели сме на пълното и характерно мълчание на прокуратурата по разследването както за убийството, така и за дейността на Мартин Божанов-Нотариуса, така и за Пепи Еврото. Липсата на разплитане по това кой стои зад Осемте джуджета дава възможност Борислав Сарафов да е временно изпълняващ функциите главен прокурор, вместо разпитван по казуса. Да не се окаже, че и двамата диспечери на влияние в съдебната власт имат един и същ патрон и водят към един и същ хотел на име „Берлин“.
– Наблюдава се пълно мълчание и от призвания да отстоява независимостта на съдебната власт Висш съдебен съвет. Абсурдността на това мълчание се допълва и от вързаната на каишка Асоциация на прокурорите, и от самата Прокурорска колегия. Инак шумните за това колко трябва да е независима българската прокуратура сега мълчат, защото може би е добре да е независима от външен поглед и отчетност, но добре си живее за реално управляващите я и за голяма част от работещите в нея;
– Издирването на Пепи Еврото от МВР е като фарс – повече от две години го търсят, но не го намират, вероятността да си живее в България като от време на време прескача до Гърция не е малка, само от МВР не са разбрали това.
– Липсва анализ и реакция от страна на ВСС за отводите – у нас съдиите се отвеждат масово, цели съдилища не искат да гледат дела, в прокуратурата е същото, проверка и реакция от мнозинството на съдебния съвет по темата няма. В Европа обаче отвод значи проблем, който води или към некомпетентност, тоест некадърност, или към зависимости. У нас е друго.
Засега е важно да знаем, че каквото и да сътворят тукашните послушковци Теодора Георгиева не губи автоматично статуса си на европейски прокурор и ще им отнеме време да потопят казуса и на международно ниво. Инак у нас той вече е потънал още когато е започнал.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни