Марин льо Пен и осем евродепутати бяха признати в понеделник за виновни в присвояване на европейски публични средства. Лидерката на френската крайна десница бе осъдена на 4 години затвор, като две ще прекара с гривна за проследяване на крака, предаде Ройтерс. Тя получи и 5-годишна забрана за заемане на публични длъжности, която влиза в сила незабавно, както и ще трябва да изплати глоба в размер на 100 000 евро. Така Льо Пен няма да може да участва в президентските избори през 2027 г.

Тя напусна съдебната зала, докато главният съдия още четеше присъдата ѝ, като не изчака да разбере колко време няма да има право да заема обществени длъжности, отбелязва Асошиейтед прес. На фона на напрегнатата атмосфера Льо Пен взе чантата си и я сложи на рамото си, след което бързо напусна залата, а съдията продължи да чете присъдата в нейно отсъствие. 

Тя не пожела да говори пред репортери.

Съдът осъди днес и заместник-председателя на партията Луи Алио на 18 месеца затвор, от които 6 ефективно, предаде АФП. Той получи също така 3-годишна забрана за заемане на длъжности по същото обвинение. Съдът обаче не се произнесе дали тази забрана влиза в сила незабавно.

"Националният сбор" трябва да плати 2 млн. евро.

Съдийката, начело на съдебния състав, Бенедикт дьо Перти, заяви, че действията на Льо Пен са довели до "сериозни и продължителни атаки по демократичния живот в Европа, но особено във Франция".

Лидерът на "Националния сбор" Джордан Бардела, който пристигна в партийната централа на спешна сбирка след обявяването на присъдите, коментира с публикация в социалните медии:

"Днес не само Марин льо Пен е осъдена. Френската демокрация е екзекутирана."

"Je suis Marine", активира се в подкрепа на осъдената унгарският премиер Виктор Орбан.

Общо 9 бивши евродепутати от крайнодясната партия и 12 бивши асистенти на евродепутати бяха обвиняеми в този процес. Първоначално сред тях беше и бащата на Марин льо Пен, основателят на крайната десница Жан-Мари льо Пен, но той беше обявен за непригоден за съдебен процес и почина през януари на 96-годишна възраст.

Прокурорът по делото в Париж поиска пет години затвор, от които три условно, и глоба. Поискана беше и забрана да заема обществени длъжности и да се кандидатира на избори, което може да провали плановете на Льо Пен да се яви на президентските избори през 2027 г. Възможното наказание лишаване от свобода обаче ще бъде отложено, ако тя обжалва решението. Марин льо Пен отхвърли всички обвинения. 

Преди дни Конституционният съд на Франция взе решение, че че политиците в страната трябва да бъдат лишавани незабавно от възможността да заемат публични постове, ако получат осъдителна присъда за престъпление.  Льо Пен, която водеше в актуалните проучвания за президентските избори през 2027 г., обвини прокурорите по делото, че се опитват да причинят "политическата ѝ смърт" заради настояването им съдът да ѝ забрани да заема публични длъжности за период от пет години. 

Съдът е намерил доказателства за над 40 фиктивни договора през последните близо 12 години, като злоупотребите са за над 4,6 млн. евро.

Средствата са били предназначени за заплащане на сътрудници на евродепутатите от групата между 2004 и 2016 г. По това време френската националистка беше член на Европарламента. Според обвинението - парите обаче са били давани за възнаграждения на партийци на тогава "Националния фронт" (по-късно Национален сбор). 

"Доказа се, че всички тези лица всъщност са работили за партията, а евродепутатите не им възлагали задачи", установи председателят на съда Бенедикт дьо Перти.

Марин льо Пен е била в центъра на тази организирана схема за присвояване на средства от Европейския парламент.

Не е ставало въпрос за система за лично обогатяване, а за обогатяване на партията, което противоречи на правилата на демокрацията и равноправното третиране на всички партии. Тежестта на престъплението се основава както на продължителността на действията, обхващащи общо 12 години, така и на размера на присвоените средства.