Вредно ли е да се къпете всеки ден? Този въпрос се очертава като вечен. Според предишни изследвания - не е полезно, ако се следва специфична миризма в градския транспорт по българските градове - явно също. 

Но нови проучвания опровергават тази теза на предпазливост към течащата вода и наливат вода в мелницата на претенциозните личности, които настояват, че душ всеки ден си е задължителен.

"Ако ми бяхте задали този въпрос преди няколко месеца, отговорът ми щеше да е различен", обяснява д-р Розалинд Симпсън, дерматолог от Нотингамския университет, пред "Гардиън".

Исторически всекидневното къпане е смятано за проблематично, добавя тя. Смята се, че променя естествената микробиома на кожата, отмива натуралната защитна мазнина и добрите бактерии. Хората са се тревожели още и че кожата изсъхва, появят се цепнатини, през които алергени и бактерии могат да проникнат в организма и да предизвикат инфекции или влошаване на състояния като екземи и псориазис.

"Но нашият факултет наскоро осъществи рандомизирано контролирано проучване за къпането при пациенти с екземи и резултатите бяха изненадващи", обяснява д-р Симпсън.

Проучването включва 438 пациенти с екземи, разделени на две групи - хората в едната са помолени да си вземат душ шест или повече пъти през седмицата, в другата - само два пъти седмично. 

"Очакванията бяха, че всекидневното къпане ще изсуши кожата и ще влоши симптомите, свързани с екземите, но това не се случи. Нямаше разлика в симптомите при тези, които се къпеха два пъти седмично, и при онези, които го правеха всеки ден", посочва специалистката.

Какъв е изводът, който прави тя? Честотата на къпането няма корелация с нарастването на сухотата на кожата и това е вярно, независимо дали имаме, или не, екземи.

Но видът на душа, който вземате, може да увеличи раздразването на кожата. Колкото по-дълго сте под душа, толкова повече изсъхва кожата ви, като честотата няма значение.

По-късите и по-хладни душове са по-добрият вариант, препоръчва д-р Симпсън.

От значение са и сапуните, душгеловете, продуктите за бръснене...Съставки в тях като methylisothiazolinone, methylchloroisothiazolinone, сулфати и парабени могат да предизвикат реакции при някои хора.

"Най-добре е да избираме продукти, в които има възможно най-малко съставки, да избягваме прекалените аромати и консерванти", съветва делматоложката.