Весела Лечева и Стефка Костадинова са в спор кой в момента е ръководител на Българския олимпийски комитет (БОК). Това става ясно от техни позиции, разпространени до медиите.

В странния казус е замесено името и на водача на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, който подкрепи публично Костадинова преди Общото събрание на БОК на 19 март.

Припомняме, че тя изненадващо загуби вота за председател с 33:48 гласа от Весела Лечева. Още по-изненадващо обаче последваха съдебни жалби. Решенията на събранието бяха атакувани с искови молби, а Софийският градски съд спря вписването на Лечева и новоизбраното ръководство до разрешаване на казуса.

Стефка Костадинова пък първо забрани достъпа до сградата на БОК, а след това влезе в нея, отново като председател, като отказва да води какъвто и да е диалог с опонентката си, освен с писмени позиции в медиите.

Весела Лечева от своя страна даде интервю пред бТВ, а вчера обяви, че тя е председател на БОК.

Лечева: Взетите решения влизат в сила незабавно

"В мои публични изявления от миналата седмица призовах старото ръководство на Българския олимпийски комитет да определи ден и час, в който да направим среща и да проведем разговор за предаването на задачите в краткосрочен и средносрочен план. В първия работен ден от седмицата, днес, 31 март 2025 г, потърсих отново контакт с г-жа Стефка Костадинова, но телефонът й е изключен.

В разговор с г-н Белчо Горанов (генерален секретар на БОК – б.р.) предадох желанието на ръководството на БОК, избрано от Общото събрание на 19 март 2025 г., да встъпи в длъжност. Категорично се противопоставям на опитите процедурата по смяната на ръководството на БОК да се превръща в цирк, който ще подкопае общественото доверие в институция със 100-годишна история", обяви Весела Лечева в писмена позиция вчера.

Във връзка с правните въпроси по казуса тя обяснява от името на юридическия си екип следното:

Съгласно чл. 25, ал. 1 ат ЗЮЛНЦ и чл. 31, ал. 1, т. 3 от Устава на БОК, Общото събрание на сдружението е компетентният орган, който избира и освобождава председателя на БОК и членовете на Изпълнителното бюро и Контролния съвет на БОК.

Съгласно действащото българско законодателство, вписването в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел има само и единствено оповестително действие. Взетите решения от ОС на ЮЛНЦ влизат в сила незабавно, независимо от това дали са вписани или се иска отмяната им в съда. За преценка законосъобразността на последващите актове и действия на БОК, следва да се съобразят именно тези решения.

Искът по чл. 25, ал. 4 ЗЮЛНЦ е за отмяна на вече влезлите в сила решения на ОС на БОК (не се подава жалба, която да отмести във времето влизането им в сила). Следователно новоизбраният председател г-жа Весела Лечева е такъв от датата на вземане на решението – 19 март 2025 г. Предходният председател е вече освободен от длъжност, отново с решение на ОС на БОК, на същата тази дата. Новоизбраният председател може да действа като такъв както във вътрешните отношения на Сдружението, така и да се легитимира пред трети за БОК лица като такъв именно от тази дата с решението на Общото събрание. А в конкретния случай подобна легитимация дори не е необходима предвид широкото медийно отразяване на избора на членовете на БОК", се посочва в становището на юридическия екип на Лечева.

Отговорът на Стефка Костадинова

Днес обаче последва писмена позиция от страна на Стефка Костадинова, с която твърди, че тя продължава да е шеф на БОК.

"Очевидно за всички възникна юридически казус, като председател на БОК и спазваща законите на страната няма как да го пренебрегна и съм длъжна да действам съобразно решението на българския съд. Няма как да неглижирам мнението на немалка част от членовете на Общото събрание, докато по мотивите им не се произнесат компетентните органи. По тази причина не виждам полза от излишно напрежение и призиви.

Отново апелирам за спокойствие и уверявам българските олимпийци, че дейността на БОК продължава да бъде осъществявана в пълен обем и по най-добрия начин за комитета и за българския спорт“, посочва Костадинова, цитирана от БТА.

„Надявам се и сама настоявам час по-скоро да получим яснота относно легитимността на Общото изборно събрание и неговите решения. Като председател на БОК съм известила МОК в подробности за възникналия казус, екипът ми е в постоянна връзка с централата. Отново декларирам готовността си да се съобразя незабавно с решението на българския съд", се казва още в становището на Костадинова.

Междувременно юридическият екип на БОК разясни в детайли възникналата ситуация и защо Стефка Костадинова продължава да изпълнява дейността си като председател на БОК, информира БТА.

"По партидата на сдружение „Български олимпийски комитет“ (БОК) в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел като представляващ е вписана г-жа Стефка Костадинова. Към настоящия момент същата не е заличена като Председател на сдружението. Съгласно чл. 8 от ЗТР заличаването на вписването има действие занапред. Предвид това единствено вписаният представляващ може да изразява волята на юридическото лице в отношенията му с трети лица.

Пред Софийски градски съд са висящи искови производства, с които се оспорва законосъобразността на решенията на Общото събрание на сдружението, взети на проведеното на 19 март 2025 г. заседание. Съдебните решения по тези дела имат конститутивен характер и правната последица от тях е контрол за законосъобразност на решенията на сдружението, свързани с дейността му.

При уважаване на конститутивния иск по чл. 25, ал. 4 ЗЮЛНЦ делото завършва с решение, с което се удовлетворява потестативното право на ищеца, като се постановява последваща промяна в правоотношенията между страните. В този смисъл до приключване с влязъл в сила съдебен акт на производството по оспорване решенията на Общото събрание на БОК, проведено на 19 март 2025 г., право да представлява сдружението има вписаният в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел председател. Още повече че към настоящия момент е спряно регистърното производство по заявлението, с което са заявени за вписване обстоятелства, свързани с оспорените решения на Общото събрание.

Предвидената от законодателя възможност за спиране на регистърните производства при наличието на спор относно законосъобразността на органните решения гарантира възможността да бъде проведена съдебна процедура по контрол на тези решения. Едва след нейното приключване подлежащите на вписване обстоятелства биват окончателно отразени по партидата на сдружението съобразно резултата от тяхното оспорване", коментират от юридическия екип на БОК.