Столичната община преустановява приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО), след като за пореден път в завода беше установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък.

За това са били уведомени министрите на здравеопазването и околната среда, директорите на РИОСВ София и на СРЗИ, както и ДАНС, и СДВР.

Освен опасните, които така или иначе не се приемат, когато бъдат заловени на входа, битовите, които би следвало да пристигат по регламентиран начин до завода от болниците, също ще бъдат спрени до предприемане на мерки от страна на отговорните институции, се казва още в писмото от Столичната община.

В своя позиция до медиите от Столичната община добавят, че мярката е превантивна и ще бъде налагана, докато държавата предприеме действия. 

Екипът на Васил Терзиев дава и предложение за промяна в законодателството, която щяла да помогне за решаване на проблема - да се разшири обхватът на отпадъците за задължително третиране чрез изгаряне в инсинератор.

Законът за управление на отпадъците регламентира, че всяка една болница трябва да има договор с фирма или инсинератор, които имат разрешение от РИОСВ за третиране на такъв вид отпадък и работни листи, в които се квалифицират различните видове отпадък.

Още миналата година Столичната община обяви, че има неофициална информация, според която болнични заведения са отчитали 0 кг опасен отпадък на година, което е сигнал за нередности. Няма информация разследващите органи или РИОСВ да са предприели действия по темата.

„Днешният случай не е изолирано явление. Още когато установихме системното смесване на опасните отпадъци с битовите през миналата година, изпратихме сигнали до РИОСВ и СРЗИ. За съжаление, до момента нямаме информация за предприети действия от тяхна страна и това е поредният пример, който показва, че София е оставена сама в битката с отпадъците, докато държавата бездейства. Резултатът е, че се застрашава здравето и живота на всички хора, които са ангажирани с управлението на отпадъците, а опасността от разнасяне на зарази е неизмерима.”

Това коментира по случая кметът на София Васил Терзиев.

Констатацията на днешното нарушение е направена в резултат на строгия контрол на входа на СПТО, който се осъществява от няколко месеца. Извършена е и проверка от страна на Столичния инспекторат, в резултат на която ще бъдат изпратени покани за съставяне на акт за установено административно нарушение на юридическото лице на болницата, а също така и на фирмата, с която то има сключен договор за  транспортиране на опасен отпадък. Стойността на актовете е от 10 000 до 50 000 лв.

От началото на 2024 година Столичният инспекторат е направил проверки в 38 лечебни заведения и 22 ветеринарни клиники. За установени на място нарушения в болници, на юридическите лица са съставени 5 акта, а във ветеринарните клиники са съставени 2 акта по Закона за управление на отпадъците, на стойност от 10 до 50 хил. лв. за нерегламентирано изхвърляне на опасни отпадъци. В случаите, в които не е установено нарушение на място, са направени предписания. От септември 2024 година в СПТО са съставени 16 протокола на сметопочистващи фирми, които констатират нарушения с болничен отпадък, а самият отпадък не е приет за третиране в предприятието, съобщават още от Столичната община.

Здравният министър: Това е огромна опасност от епидемия

"Това е огромна опасност от епидемия и би трябвало да бъде поне консултирано с Министерството на здравеопазването и с епидемиолози, които работят по тези теми."

Така реагира министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов.

"В 15:53 ч. получихме съобщение от Столична община, че ще бъде спряно извозването на битов и опасен отпадък от болниците. Това е недобре обмислено решение, защото през 2024 г. в столичните здравни заведения са лекувани 700 хиляди граждани. Отделно в София пребивават всеки ден около два милиона граждани и едно такова действие е с изключително огромно влияния върху епидемичното състояние на града и в частност на болниците", продължи той.

Според Кирилов той не бил информиран кои болници са нарушителите.

"Боклукът ще бъде там, където му е мястото – в инсинераторите", посочи Кирилов на въпрос какво да предприемат болниците от утре, след като отпадъкът им няма да се приема в Столичното предприятие за третиране на отпадъци.

Силви Кирилов твърди, че всички болници спазвали правилата, а "това е умишлено"

"Болниците не извозват отпадъци, болниците имат договори с лицензирани фирми, които извозват отпадъци и който контролира тези фирми, да си ги контролира", обяви той.

Според него българските лекари и медицински сестри 21 години работели по тази нормативна база и "вече работят по рефлекс, а също така е създадена организация всеки в лечебните заведения да спазва правилата".

"Аз смятам, че това е умишлено", каза още той, без да се разбере какво точно има предвид и посочи, че има съмнение за двусмислие в нормативната база, което се използва за натиск от хора, които не са свързани с медицинската дейност.

Предстои създаване на междуведомствена работна група, която да направи анализ на нормативната база и съобразно анализа, ще се предприемат драстични мерки.

Кунчев: Странно е да решаваш свой проблем, като създаваш още по-голям

"Странно е да се опитваш да решиш свой организационен или политически проблем, създавайки още по-голям, включително такъв, който създава риск за общественото здраве", включи се с коментар и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

"След като е допуснато да влезе камион с такъв отпадък, е работа точно на предприятието да го върне, да търси някакво взаимодействие с фирмата, която го извозва или да прекрати договора, но да се наказва цялото столично население заради това, че се е случило някакъв отпадък да попадне там, е абсолютно неприемливо", допълни доц. Кунчев.

Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) осъществява контрол върху лечебните заведения „до вратата“ на лечебното заведение по отношение на генерирането и съхранението на отпадъците, каза д-р Ирина Гайтаневска от СРЗИ. По думите ѝ извън рамките на лечебното заведение регионалните здравни инспекции нямат правомощия. В рамките на своите компетенции СРЗИ ежедневно осъществява контрол върху генериране на опасния отпадък, а от началото на тази година са извършени около 960 проверки в лечебни заведения от извънболничната и болничната помощ и досега няма констатирани нарушения, допълни тя.