
Израелският премиер Нетаняху е на посещение в Унгария, въпреки че там би трябвало да бъде арестуван, тъй като срещу него има издадена заповед за арест от Международния наказателен съд. Но Орбан е решил да игнорира тази заповед.

Това е нарушение на правилата, което е било предвидено. Без международната заповед за арест срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху Виктор Орбан вероятно изобщо нямаше да покани своя колега в Унгария, смятат анализатори. Въпреки многократните запитвания не се вижда очевидна друга причина за посещението. Официално се твърди, че то има за цел да укрепи „тясното политическо сътрудничество между Унгария и Израел“ и ще продължи четири дни.

Поканата за Будапеща беше отправена много бързо след решението на Международния наказателен съд да издаде заповед за арест срещу Нетаняху по подозрения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството в Газа.
Това подозрение възмути Орбан, който много ясно заяви през ноември миналата година:
„Трябва да се подаде жалба срещу това решение. Затова каня израелския премиер Нетаняху на посещение в Унгария.“
Нетаняху не трябва да се притеснява, че ще бъде арестуван в Унгария, въпреки че страната е част от 125-те държави, подписали Римския статут и признали юрисдикцията на Международния наказателен съд.
Унгария е първата европейска страна, в която израелският премиер ще пътува след издаването на заповедта за арест. Орбан публично заяви пред унгарското национално радио „Кошут“:
„В поканата си гарантирам, че решението на Международния наказателен съд няма да има ефект в Унгария. Няма да го последваме.“
Орбан иска да изпрати символично послание и не е сам в това отношение. Подобни изказвания са чувани и от Франция, Италия и Полша. А новият германски канцлер Фридрих Мерц също заяви, че иска да покани Нетаняху в Германия и да намери начин да го освободи от ареста.
Въпросът е: какво прави израелският премиер в Унгария? Нетаняху е гост на премиер, който неведнъж е бил обвиняван за антисемитски изказвания, особено когато се чувства удобно в компанията на съмишленици. Неотдавна Орбан предизвика гняв в Германия с шокираща шега за газови камери, свързана с плановете за спешни мерки срещу недостиг на газ след атаката на Русия срещу Украйна.
Правителствената партия на Орбан често обслужва широко разпространените в Унгария антисемитски нагласи чрез остри кампании, например срещу американския милиардер Джордж Сорос, който е от унгарски еврейски произход и подкрепя гражданското общество в Унгария.
Голямата еврейска общност в Будапеща не се чувства комфортно с това, макар много от членовете ѝ да се чувстват сравнително сигурни в унгарската столица от години насам.
Нетаняху и Орбан имат общи политически възгледи – и двамата са дясно-консервативни и авторитарни. И двамата са против цели и ценности, които хора като Сорос подкрепят, и не признават авторитета на Международния наказателен съд, особено в този конкретен случай.
През последните дни се появиха спекулации, че Унгария може да обмисля излизане от групата на 125-те държави, които подкрепят Международния наказателен съд. Тези изказвания са в синхрон с новия курс, който новата администрация на Тръмп в САЩ започва да прокарва.
Министърът на правосъдието на Унгария, Бенце Балаш Тусон, намекна за това на среща с посланиците.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни