Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че в страната се въвежда извънредно положение, тъй като търговският дефицит застрашавал националната сигурност. Според държавния глава "източникът на заплахата е извън страната".

"Търговският дефицит на САЩ представлява необичайна и извънредна заплаха за националната сигурност и икономиката на САЩ. Източникът на тази заплаха, изцяло или в голяма част, се намира извън Съединените щати – в икономическите политики на основни търговски партньори и структурни дисбаланси в глобалната търговска система. С настоящото обявявам извънредно положение в страната във връзка с тази заплаха", каза той.

CNN отбелязва, че въвеждането на извънредно положение дава на Тръмп повече власт в областта на митата. На 2 април президентът на САЩ обяви "огледални" мита от 10 до 50% срещу десетки държави, наричайки ги "декларация за икономическа независимост". Мерките ще влязат в сила на 9 април. Преди това, на 5 април, ще започне да действа основното митническо мито от 10% спрямо други държави.

По конституция само Конгресът може да въвежда мита за вноса от други държави, но при извънредно положение това право се прехвърля на президента. Затова и се налага тази юридическа хватка, при това не за първи път.

През януари Тръмп обяви извънредно положение в енергийната сфера. Както пише Bloomberg, мерките бяха въведени с цел увеличаване на енергийната продукция и премахване на множество екологични ограничения върху индустрията, наложени от администрацията на предишния президент на САЩ Джо Байдън.

Извънредно положение бе обявено и по границата, което също даде възможност на Тръмп да налага мита върху Канада  и Мексико заради обвиненията, че през техните граници се вкарва фентанил в САЩ.

Само часове, след като обяви безпрецедентна търговска война на целия свят обаче Тръмп бе бламиран от някои от републиканските сенатори, които подкрепиха резолюция на Демократическата партия за отменяне на митата за Канада. По конституция именно сенаторите могат да прекратят извънредните пълномощия на президента и да върнат решенията за търговската политика обратно в парламента. Това бе причината Канада да не е в списъка с “наказани“ държави.

Сенатът прие резолюция в сряда вечерта, която попречи на президента Доналд Тръмп да наложи мита за Канада, само няколко часа след като той разкри планове за значително затягане на международната търговия.

Резолюцията на Сената, приета с 51 гласа "за" и 48 "против", като четирима републиканци и всички демократи я подкрепиха, ще прекрати извънредното положение, което Тръмп обяви за трафика на фентанил и което стои в основата на митата върху Канада. По-рано в сряда Тръмп обяви нови заповеди — т. нар. "Ден на освобождението" — за налагане на вносни такси върху редица международни търговски партньори, въпреки че вносът от Канада засега беше освободен от новите налози.

Всъщност законопроектът на Сената практически няма шанс да премине през контролираната от републиканците Камара на представителите и да бъде подписан от Тръмп, но това показва ограничената подкрепа на консерваторите за визията на Тръмп за преобразуването на американската икономика чрез ограничаване на свободната търговия. Много икономисти предупреждават, че планът може да доведе до икономическа рецесия, а сенатори от Републиканската партия вече следят с тревога как Тръмп обърква отношенията на САЩ с останалия свят.

Четиримата републиканци, които подкрепиха демократите, са сенаторите Лиса Мърковски от Аляска, Сюзън Колинс от Мейн, Мич Макконъл от Кентъки и Ранд Пол от Кентъки.

В изявление след гласуването Макконъл, бившият лидер на републиканците в Сената, каза:

"Както винаги съм предупреждавал, митата са лоша политика, а търговските войни с нашите партньори нараняват най-много работещите хора."