Очакваме Европейската прокуратура да разследва случая с Теодора Георгиева и да се стигне до истината.

Призоваваме Георгиева да сложи край на мълчанието си.

Това заяви пред БНР в неделя съдия Атанас Атанасов, председател на Съюза на съдиите в България (ССБ) във връзка със случая с българския европрокурор. Георгиева обяви, че върху нея е бил оказван натиск като назова Делян Пеевски, а преди това "изтекоха" записи с Петьо Петров-Еврото и жена, за която се твърди, че е тя и на които се коментира назначаването ѝ за европрокурор. От офиса на Лаура Кьовеши обявиха, че започват проверки, а Теодора Георгиева беше отстранена.

"В последните месеци съществуваха съмнения за дейност на групи, които осъществяват влияние в правосъдната система, включително и в начина на кадруване там. Тези групи бяха известни по имената на  лицата, за които се сочи, че са ги ръководили - Мартин Божанов-Нотариуса и Петьо Петров-Еврото. Не беше изяснено какво са правили тези групи и какво е било влиянието им. Оказа се, че в момента имаме съмнение, че една от тези групи е стигнала дотам със своята сила, че е повлияла и на назначението на български прокурор в Европейската прокуратура", посочи Атанасов.

"Замитането не е начин за решаване на проблемите. Трябва да се стигне до истината, защото това е единственият начин да се защити съдебната система", подчерта той.

И добави:

"Това е безпрецедентен случай, в който европейски прокурор е отстранен ... Това засяга функционирането на самата Европейска прокуратура и поставя под въпрос осъществяването на нейните правомощия. Авторитетът на българското правосъдие е поставен за пореден път под съмнение. Няма как да очакваме доверие в правосъдието, когато виждаме такива скандали и когато те не се изясняват". 

Атанасов отново подчерта призива на ССБ Теодора Георгиева да говори по случая.  

"Само тя може да потвърди за срещата от записа, защото другият участник - Петьо Петров-Еврото - е в неизвестност".

Трябва да изясни компромати ли са това, имала ли е поне една среща с Петьо Петров, добави той.

На 2 април ССБ излезе с писмо до председателя на 51-вото Народно събрание, Висшия съдебен съвет и Европейския главен прокурор, в което се казваше:

"Съюзът на съдиите в България отбелязва поредния случай, в който публично достояние стават съмнения за функциониране на центрове за упражняване на нелегитимна власт, които вече засягат не само съдебната власт в България, но и дейността на Европейската прокуратура по възложените ѝ функции да ръководи наказателното преследване и да повдига и защитава пред националните съдилища обвинения за престъпления, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз. Данните за предполагаеми опити за оказване на натиск и влияние върху европейския прокурор за България Теодора Георгиева във връзка с работата ѝ, наред с публикуването на видеозаписи и твърдения, че за нейното назначаване на сегашната ѝ длъжност е било оказано съдействие от понастоящем издирвания с Европейска заповед за арест Петьо Петров, по прякор Еврото, изискват категорично изясняване от съответните компетентни органи, които следва и да предоставят на обществото необходимата информация по случая…

Призоваваме и самата прокурор Теодора Георгиева да даде пълна информация за това имала ли е контакти с Петьо Петров, по какъв повод, кои други лица са участвали в такива контакти, както и да разкрие цялата известна ѝ информация за възможностите за упражняване на натиск срещу магистрати, включително и от състава на Европейската прокуратура, за да бъде съответната дейност успешно разследвана и наказана. Накрая, макар че ситуацията представлява прецедент и може да засегне негативно работата на институцията, призоваваме и Европейската прокуратура за разкриване на необходимия обем информация, която да разсее разпространяването на спекулативни твърдения в публичното пространство. Считаме, че такава информация може да се даде по въпросите за какви действия или по кое производство, ако за такова има публични данни, е образувана административната проверка срещу госпожа Теодора Георгиева, на какви принципи ще се оценяват разпространените публично записи, ако същите въобще ще се ценят, и как могат да бъдат защитени магистратите, включително и от състава на Европейската прокуратура от неправомерно използване на такива".