България, чиято територия включва половината от днешна Гърция, включително Халкидики, част от Румъния и Сърбия, а на югоизток се простира до Мраморно море. Такава карта се появи във фейсбук. В публикация, споделена над 1500 пъти, се твърди, че представената снимка е на "германска карта от 19 век на българските земи". Споделеното твърдение има над 9200 реакции, а голяма част от коментиращите се възмущават "как не сме успели да запазим територията си".

Каква е тази карта, какво представлява, от кога датира и истинска ли е - провери Екипът за проверка на факти на БНР:

ТВЪРДЕНИЕ: Германска карта показва българските земи от 19 век

От екипа са потърсили експертите от фондация "Активна историческа карта". В отговор председателят на фондацията Николай Дунев обясни:

"Най-точно това е българска карта, по идея на руснака княз Черкаски, издадена от българския дипломат Димитър Ризов в Берлин на немски език през 1917 г. Поместена е в атлас, който има множество карти, проследяващи българската територия още от времето на Аспарух, та до 1917 г. Атласът е много известен и ценен."

"Границите на България на тази карта са по идея на княз Владимир Черкаски от 1877 г. Той е славянофил, ръководител на Гражданската канцелария към руската армия, занимаваща се с администрирането на освободените български земи след войната 1877-1878 г. Тези граници са популярни, защото предлагат най-обширни граници на България и площ около 215 000 кв. км. Самото очертаване на границите според предвижданията на Черкаски e на известния наш картограф - Анастас Иширков", посочи Николай Дунев.

Той добави, че представената карта е една от многото предложения за граници на България, като има над 15 различни проекта, но те никога не стават реални, както и Санстефанските.

"Първите международни признати политически граници на Третата българска държава са тези според Берлинския договор от 1/13 юли 1878 г.“

Преди това обаче, макар да остават нереализирани, са тези от Цариградската конференция - декември 1876 г. и от Санстефанския мирен договор - 19 февруари/3 март 1878 г.

Последните две карти са базирани на преговорите между великите сили.

"Всички останали граници, включително тази на Черкаски, са проекти, предлагани от различни дипломати и държавници, които в крайна сметка не са приети", обясни Николай Дунев.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:

Твърдението, че германска карта показва българските земи от 19 век, е ПОДВЕЖДАЩО. Картата е реална, по идея на руснака княз Черкаски, издадена от българския дипломат Димитър Ризов в Берлин на немски език през 1917 г. Тази карта обаче остава само предложение и никога не е приета от великите сили и не влиза в сила.