Българският военен министър Атанас Запрянов ще пропусне срещата с колегите си от т.нар. коалиция на желаещите, която Великобритания и Франция организират в централата на НАТО в Брюксел на 10 април. Страната ни вероятно ще бъде представена от зам.-министър, научи Клуб Z.

Днес от пресцентъра Министерството на отбраната пък ни препоръчаха "да следим на сайта" за информация ще има ли български представител на срещата. Това съвпада с отговора на външния министър Георг Георгиев, който още на 4 април в Брюксел каза, че засега няма информация за българско участие.

Според неофициална информация отсъствието на Запрянов ще бъде заради участието му в друго "по-важно" мероприятие, но засега няма никакви податки какво ще прави министърът на 10 април.

Припомняме, че след като Клуб Z попита Георг Георгиев дали България ще бъде част от „коалицията на желаещите“, той даде следния отговор:

„Смятам, че много интерпретации се породиха по отношение на съдържанието, което се крие зад това наименование. България е част от всички съюзни формати и като съществена геополитическа сила в тази част на Европа участва в тях. Но това, което понякога манипулативно се влага като значение в „коалиция на желаещите“, а именно изпращането на жива сила на терен - смятам, че е неизяснено. Първо, още нямаме постигнат траен и устойчив мир. Второ, защото няма никакви параметри на такова говорене. И, трето, защото смятам, че около цялостната тема няма постигнат никакъв консенсус, който може да бъде валиден за всички държави от ЕС или партньори в НАТО.

Поради което заяви, че към момента е все още рано да се говори по този въпрос.

Поне официално обаче България е част от „коалицията на желаещите“. В нея са 33 държави – предимно членки на ЕС, както и на Общността на нациите (някогашната Британска общност – б.р.). Там са също Норвегия, Япония, Канада и Турция. Липсват обаче Унгария и Словакия.

За „коалицията на желаещите“ се заговори веднага след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през ноември 2024 г. и очакваното оттегляне на американците от ангажименти към Украйна. Тази коалиция се състои от държави, обещали подкрепа на Украйна срещу руската агресия. Става дума за помощ извън Контактната група за отбрана на Украйна, известна още като Формат „Рамщайн“.

„Коалицията“ е готова да бъде част от умиротворителните сили, които ще бъдат разположени в Украйна – било чрез осигуряване на войски, било по друг начин. Българският парламент прие декларация, че няма да праща военни сили в Украйна.

Разполагането на умиротворители е предвидено чак тогава, когато Украйна и Русия подпишат всеобхватно споразумение за спиране на огъня или сключат мирно споразумение за разрешаване на конфликта. Инициативата е на френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър. Тя бе обявена от Стармър на 2 март, след срещата за Украйна в Лондон. В тази среща участваха 16 държави. България не бе сред тях.

Страната ни обаче участва в следващите две срещи, където бе представена от премиера Росен Желязков. Втората бе на 15 март по видеовръзка и неин домакин отново бе Стармър. А третата се състоя на 27 март в Париж под патронажа на Макрон.

Целта на френско-британската инициатива е да улесни опитите за мирни преговори между Киев и Москва, които бяха започнати от САЩ през февруари. Американците са и посредници.

Инициативата предвижда подпомагане на изграждането на достатъчно солидни гаранции за сигурност за Украйна, че потенциалното прекратяване на огъня или мирното споразумение ще бъдат трайни. Коалицията има готовност и да увеличи военната помощ за Украйна и да засили икономическите санкции срещу Русия при провал на преговорите.

Точната форма и функциите на „коалицията на желаещите“ все още подлежат на планиране. Според отлично информирани източници обаче те вече са на оперативен етап.