Рано е да се каже дали България ще бъде част от „коалицията на желаещите“ да окажат помощ на Украйна.

Това стана ясно от отговор на въпрос на Клуб Z на външния министър Георг Георгиев. Той участва в среща на първите дипломати от страните членки на НАТО в Брюксел.

„Смятам, че много интерпретации се породиха по отношение на съдържанието, което се крие зад това наименование. България е част от всички с съюзни формати и като съществена геополитичедска сила в тази част на Европа участва в тях. Но това, което понякога манипулативно се влага като значение в „коалиция на желаещите“, а именно изпращането на жива сила на терен - смятам, че е неизяснено. Първо, още нямаме постигнат траен и устойчив мир. Второ, защото няма никакви параметри на такова говорене. И, трето, защото смятам, че около цялостната тема няма постигнат никакъв консенсус, който може да бъде валиден за всички държави от ЕС или партньори в НАТО“, каза Георгиев.

И по тази причина той смята, че към момента е рано да се говори по този въпрос. Той припомни също, че има решение на Народното събрание, което засяга това дали и как да бъде третиран въпросът с изпращането на присъствие в Украйна.

„Не трябва да забравяме, че има още много да се извърви до постигането на онази сигурност в Европа, свързана с прекратяване на войната и постигане на мир, който да гарантира сигурността на целия Стар континент и на света. Ние участваме навсякъде, защото нашият грас е важен и съществен фактор по цялата поредица на решения за сигурността в Европа. Като член на ЕС и партньор в НАТО участваме и трябва да участваме. Но това не значи, че подкрепяме изпращането на присъствие в Украйна, особено в състояние, в което има активна война“, допълни Герогиев.

Няма информация дали ще има българско присъствие на срещата на министрите отбраната от „коалицията на желаещите“ идната седмица в Брюксел, отговори Георг Георгиев на друг въпрос на Клуб Z.

По-късно запознати споделиха, че присъствие ще има, но на ниво зам.-министър. Домакини на срещата ще бъдат Франция и Великобритания. Тя ще се състои в централата на НАТО.

Най-важното като заключение от приключилата днес среща на външните министри е, че алиансът остава единен, изтъкна Георгиев. Другото важно нещо според него е, че трансатлантическата връзка остава здрава. Били са потвърдени ангажиментите към член 5 от договора за НАТО.

България оценява нуждата модернизацията на армията и инвестициите в сигурността да бъдат непрекъснато увеличавани, защото това ще гарантира собствената сигурност на Европа, отговори Георгиев на въпроса ни каква е позицията на София за увеличаването на разходите за отбрана. Необходима е обаче повече конкретика.

Георгиев заяви, че няма намерение да отговаря на "опорките", свързани с пристигналия първи боен самолет F-16. Но посочи, че е добре да се избягват манипулации, когато се говори по такива съществени теми.