Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на "Пътна полиция" - СДВР.

Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата, ако се направи сравнение със същия период на миналата година, обясни той:

"Както на загиналите - така и на ранените в тях". 

Вкарването на повече патрулни автомобили, които да контролират потока на движение, установява агресивни водачи по пътищата, отбеляза комисар Крушарски.

"Пресен пример е дрифтът на бул. "Черни връх" от млад водач. Установен е от автомобил с видеорегистратор, който се е движил зад него. Наказали сме виновния водач.

(Всъщност, както и Клуб Z е писал многократно - това, което спира хората, като установят такъв тип нарушители, е че после трябва да подадат официален сигнал до МВР с личните си данни - бел. ред.)

Разчитаме не само на сигнали, подадени от гражданите, но и на живия контрол от страна на нашите служители. От началото на годината за дрифтене са наказани 24 водачи, поясни Николай Крушарски

Полицейският шеф посочи кои са най-често срещаните причини за инциденти в столицата:

"Несъобразената скорост, неспазването на необходимата дистанция и неправилното изпълнение на маневра за ляв завой". 

Неправоспособните водачи, които сме установили на територията на столицата от началото на тази година, са 160, каза още той.

Комисар Крушарски обясни, че полицията е запозната с тенденцията в центъра на София да се събират големи групи от деца, които карат рисково електрически мотори и тротинетки.

"Планирали сме съответните полицейски операции по отношение на контрола над тези непълнолетни водачи".

Околовръстното шосе е един от пътните възли в София, които дават предпоставки – водачите да превишават скоростта, посочи още той.

"Съвсем скоро монтирахме и стационарна камера на Южната дъга. Отделно от това мобилни екипи контролират уязвимите булеварди". 

Крушарски напомни, че пешеходците са едни от най-рисковите участници в пътното движение.

"Специално тези, които са на възраст над 65 години. Основните ПТП-та със загинали за миналата и тази година са такива.

От началото на годината сме санкционирали 1730 пешеходци, които са пресекли неправилно и са създали предпоставка за реализиране на ПТП. Работата с пешеходците е завишена от наша страна".

961 водача са установени да говорят по мобилния си телефон от началото на 2025-а, посочи той.

При пияните и дрогирани водачи няма завишение, но няма и спад, добави комисар Крушарски. 

"Наркотичните вещества, на които най-често реагират нашите тестове, са кокаин и канабис".