
Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво "BBB" с положителна перспектива, посочва рейтинговата агенция на сайта си, информира БТА.
Положителни и отрицателни страни
Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния валутен борд. Това балансира ниската производителност на труда и неблагоприятните демографски показатели, които оказват натиск върху потенциалния растеж и държавните финанси в дългосрочен план, посочва агенцията.
Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели, отбелязва "Фич".

Агенцията припомня подаденото през февруари 2025 г. до Европейската комисия и Европейската централна банка искане за извънредни конвергентни доклади, след като страната покри всички номинални критерии от Маастрихт, включително критерия за ценова стабилност. Докладите вероятно ще бъдат публикувани в началото на юни и при положителна оценка това ще позволи приемането на еврото от януари 2026 г.
"Фич" не очаква съществени трудности при официалното одобрение предвид силния политически ангажимент на равнище ЕС, посочва рейтинговата агенция, допълвайки, че като цяло счита, че приемането на еврото подкрепя рейтинга.
Очакване за по-висок растеж
"Фич" преразглежда към повишение прогнозата си за икономическия растеж през 2025 г. до 3,1 процента спрямо очакваните през октомври 2024 г. 2,5 процента поради по-силния ефект на пренос и подобрената вътрешнополитическа ситуация. Силният растеж на номиналните заплати ще продължи да подкрепя частното потребление, се посочва в анализа. Агенцията отбелязва, че остава предпазлива по отношение на капацитета и темпа на провеждане на реформите, но потоците от средства от ЕС следва да се увеличат и ще подкрепят инвестиционната активност.
За 2026 г. се прогнозира брутният вътрешен продукт на България да нарасне с 2,8 на сто, с известни рискове за растежа, свързани с приемането на еврото. Повишената търговска несигурност и забавянето на световната икономика, според "Фич", са основните рискове за влошаване на прогнозата, главно поради вторични ефекти, тъй като пряката търговска експозиция на страната към САЩ е ниска.
Рейтинговата агенция отбелязва като цяло стабилна инфлация с повишаване на хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) към 4 процента в началото на 2025 г., след като през септември 2024 г. показателят достигна най-ниското си ниво от 1,5 процента, което се дължеше на промените в административно определяните цени и оттеглянето на по-ниските ставки на ДДС за някои продукти и услуги. Очаква се ХИПЦ да достигне средно 3,9 процента през 2025 г. спрямо 2,6 процента през 2024 година. Очакваното ускоряване на инфлацията не би трябвало да осуети влизането на България в еврозоната, отбелязва "Фич", допълвайки, че се очаква инфлацията да намалее до 3 процента през 2026 г. Влизането в еврозоната обаче може да ускори сближаването на цените със средното за ЕС в средносрочен план, според експертите на агенцията.
Според оценките на "Фич" бюджетният дефицит се е увеличил до 2,8 процента от БВП през 2024 г. спрямо 2 процента през 2023 г. поради по-високите разходи за заплати и социални разходи. Прогнозира се дефицит от 2,7 процента през 2025 г., отразяващ по-нататъшното увеличение на заплатите в публичния сектор, доставките на военно оборудване (0,5 процента от БВП) и някои мерки за повишаване на приходите. Агенцията прогнозира дефицитът да намалее до 2,4 процента през 2026 г., което е над целта на правителството от 2,2 на сто, поради допускания за по-високи разходи за отбрана и по-ниски очаквани постъпления от фондовете на ЕС.
Фактори, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са: Потвърждение, че България е изпълнила критериите за конвергенция, както и по-голяма сигурност по отношение на вероятния момент за приемане на еврото и подобряване на потенциала за растеж.
Фактори, които биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга, са: Липса на напредък в присъединяването към еврозоната поради подновена политическа нестабилност или неизпълнение на критериите за конвергенция и по-слаби перспективи за икономически растеж.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни