
Иран, който започва днес в Оман преговори със САЩ за ядрената си програма, иска да постигне "справедливо споразумение" с Вашингтон, заяви ръководителят на иранската дипломация Абас Арагчи, цитиран от Франс прес и БТА.
"Нашето намерение е да постигнем справедливо и почтено споразумение със САЩ на равна основа", подчерта външният министър пред иранската държавна телевизия.
Той отбеляза, че има шанс за компромис, ако и другата страна заеме подобни позиции.
Днес Арагчи се срещна със своя омански колега, като обсъди с него реда на провеждане на непреките преговори със САЩ. Освен това той му е обяснил основните позиции на Техеран, за да ги предаде на представителя на Вашингтон, отбелязва ИРНА.

По-късно оманският външен министър ще има аналогична среща със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф, който вчера пък проведе среща с руския президент Владимир Путин.

Срещата в Оман е първата значителна стъпка от години към възобновяване на преговорите за иранската ядрена програма.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши Иран с военни действия, ако Техеран не се съгласи на нова сделка, която да ограничи ядрената му програма. През 2018 г. републиканецът изтегли САЩ от трудно постигнатото по времето на бившия американски президент Барак Обама иранско ядрено споразумение. По онова време десният популист бе върл противник на договорката с Техеран. Преди няколко дни десният популист не успя да отговори на журналистически въпрос в Белия дом дали сделката, към която се стреми днес, се различава по нещо от предишното споразумение.
REPORTER: If you're gonna negotiate a new deal with Iran, can you elaborate on how it's gonna be more different than the JCPOA?
— Aaron Rupar (@atrupar) April 7, 2025
TRUMP: Well I can't really say that pic.twitter.com/0PxrtKxAO5
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни