
Правителството на индийския премиер Нарендра Моди реши да отмени програма на стойност 23 млрд. долара за стимулиране на местното производство, само четири години след като планът беше въведен, пише Ройтерс, цитиран от Investor.
Основната идея на инициативата беше да се привлекат компании от Китай.
Схемата няма да бъде разширена извън 14-те пилотни сектора и сроковете за производство няма да бъдат удължени въпреки исканията на някои ангажирани фирми, посочват двама държавни служители, пожелали анонимност.
Около 750 компании, включително доставчикът на Apple Foxconn и индийският конгломерат Reliance Industries, са се подписали в схемата Production-Linked Initiative.
На тези компании им беше обещана финансова подкрепа, ако изпълнят индивидуалните производствени цели и поставените крайни срокове. Надеждите бяха да се повиши делът на производството в икономиката на страната на 25% до 2025 г.

Вместо това много фирми, които участват в програмата, не успяват да стартират производството, докато други, които постигат производствените цели, установяват, че Индия твърде бавно изплаща субсидии.
Към октомври 2024 г. участващите в програмата фирми са произвели стоки на стойност 151,93 млрд. долара, или 37% от целта, поставена от Делхи, става ясно от анализ, съставен от Министерството на търговията. Междувременно Индия е предоставила само 1,73 млрд. долара стимули, под 8% от отпуснатите средства.
Кабинетът на Моди и министерството на търговията, което следи за изпълнението на програмата, не отговориха на молбата за коментар.
От въвеждането на плана делът на производството в икономиката е намалял от 15,4% на 14,3%.
Все пак краят на програмата не означава, че Делхи се е отказал от производствените си амбиции и че се планират алтернативи, добавят служителите.
Миналата година правителството на Моди защити въздействието на програмата, особено във фармацевтичните продукти и производството на мобилни телефони, които отбелязаха изненадващ растеж. Около 94% от близо 620 млн. долара стимули, изплатени между април и октомври 2024 г., са били насочени към тези два сектора.

В някои случаи някои компании от хранително-вкусовия сектор, които са кандидатствали за субсидии, не са получили такива поради фактори като „неспазване на инвестиционните прагове“ и поради „непостигане на предвидения минимален растеж“. Документът на търговското ведомство не дава подробности, но установява, че производството в сектора е надхвърлило целите. Ройтерс не можа да определи за кои компании се отнася анализът.
Но Делхи преди това призна за проблемите и се съгласи да удължи някои крайни срокове и да увеличи честотата на плащанията след оплаквания от участници.
Като алтернатива Индия обмисля да подкрепи определени сектори чрез частично възстановяване на инвестициите, направени за създаване на заводи, което би позволило на фирмите да възстановят разходите си по-бързо, посочва друг източник, запознат с плановете.
Търговският експерт Бисваджит Дхар от базирания в Делхи мозъчен тръст Council for Social Development, посочва, че страната може би е изпуснала момента.
Програмата за стимулиране беше „вероятно последният шанс, който имахме да съживим нашия производствен сектор“, изтъква той. „Ако този вид мегасхема се провали, имате ли някакви очаквания, че нещо друго ще успее?“, пита Дхар.
Спирането на програмата се случва в момент, когато Индия се опитва да не попадне в търговската война, започната от американския президент Доналд Тръмп, който критикува протекционистките политики на Делхи.
Заплахата на Тръмп за реципрочни мита за страни като Индия, които отчитат търговски излишък със САЩ, означава, че експортният сектор ще бъде притиснат, коментира още Дхар.
Програмата беше въведена в подходящ момент за Индия: Китай, който през последните десетилетия се превърна в глобален производител, се затруднява да поддържа производството на фона на остатъчните ефекти от политиката на Пекин за нулева толерантност към коронавируса.
САЩ също така се стремят да намалят икономическата си зависимост от Китай, което подтикна много мултинационални компании да следват политиката за диверсификация на производството.
Със своето население, по-ниски разходи и правителство, считано за относително приятелски настроено към Запада, Индия изглеждаше готова да спечели. Страната се превърна в световен лидер в производството на фармацевтични продукти и мобилни телефони през последните години.
Индия е произвела мобилни телефони на стойност 49 млрд. долара през фискалната 2023-24 г., което е с 63% повече от 2020-21 г., показват правителствени данни. Лидери в индустрията като Apple сега произвеждат най-новите си и най-сложни мобилни телефони в Индия.
По същия начин фармацевтичният износ нараства почти двойно до 27,85 млрд. долара през 2023-24 г. спрямо стойността преди десетилетие.
Но успехът не постигна мултиплициране в другите сектори, които включват стомана, текстил и производство на слънчеви панели. Индия е изправена пред ожесточена конкуренция в лицето на китайските конкуренти, които предлагат по-евтини решения в тези области.
При производството на соларни модули, например, осем от 12-те компании, ангажирали се с инициативата на Делхи, не се очаква да постигнат целите си, става ясно от секторен анализ, изготвен през декември 2024 г.

Анализът установява, че предприятието Reliance ще изпълни само 50% от производствената си цел, която беше поставена за края на фискалната 2027 г., когато ще изтече правителствената схема при панелите.
Министерството на търговията посочва в януарско писмо до министерството на възобновяемите енергийни източници, видяно от Ройтерс, че няма да се съгласи с искането на другото ведомство за удължаване на схемата след 2027 г., тъй като това „ще доведе до несправедливо облагодетелстване на компании, които не са изпълнили целите си“.
Министерството на възобновяемите енергийни източници посочва в отговор на въпроси на Ройтерс, че се е ангажирало с „честност и отчетност“, както и че ще „гарантира, че само тези, които изпълняват целите, ще бъдат възнаградени“.
В сектора на стоманата инвестициите и производството също изостават от целите. Четиринадесет от 58-те проекта, одобрени по програмата, са били оттеглени или премахнати поради липса на напредък.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни