
В България всичко е Ново начало. И управлението, което гласува бюджет и избира регулатори с решаващите гласове на ДПС - Ново начало. И опозицията. Или по-точно - тази т.нар. опозиция - "Възраждане", "Величие" и "МЕЧ", дето внася вот след вот на недоверие.
Вотовете на недоверие към момента не правят нищо друго, освен да обслужват упралението на Коалиция "Ново начало". Всеки, който обслужва тази коалиция също е ново начало.
Вотовете на недоверие няма да свалят настоящото правителство. Но дават удобен повод на големите телевизии, които също са Ново начало, да отклоняват общественото внимание от наистина важните теми.
Например - далаверата в "Чирен", контрабандата, покровителствана от МВР и други такива дребни подробности. Те почти отсъстват от ефира, който - за добро или лощо - е основен източник на информация за по-голямата част от народонаселението. Тв ефира е този, който до голяма степен определя дали и за кого ще гласува негово величество избирателя.
"Ще оцелее ли кабинетът"? От няколко седмици това е основният въпрос по телевизиите. Всеки истински журналист, който уважава фактите, дори не би трябвало да си задава този въпрос. А в големите ни телевизии той е един от основните в момента.
За да бъде успешен вот на недоверие, той трябва да бъде подкрепен от 121 депутати. И за предишния, и за сегашния вот на недоверие е ясно, че се подкрепя само от 54 депутати. С това темата се изчерпва.
Другата нишка, следвана от новоначалните национални телевизии, разбира се, е масиран вой по "Продължаваме промната - Демократична България". Особено след като темата на актуалния вот на недоверие е корупцията - основна тема за тази коалиция.
"Защо не подкрепяте вота? Не ви ли обезличават другите партии, като вдигат вашата тема?", развълнувано питат водещи на предавания и телевизонни репортери. Първо, математиката отново е ясна. "Продължаваме промяната - Демократична България" има 36 депутати. Ако подкрепи вота, той ще получи 90 депутатски гласа.
Отново са недостатъчни. И всеки що-годе интелигентен човек дори няма защо да коментира този въпрос.
Второ и по-важно - новоначалните телевизии и новоначалните управляващи много се надяват "Продължаваме промяната - Демократична България" всъщност да подкрепи вота на недоверие. Защото тогава въпросите ще бъдат други - защо влизате в обща коалиция с рашистките партии в парламента.
За "Продължаваме промяната - Демократична България" влизането в коалиции с тези партии би трябвало да е най-важната червена линия. В този смисъл те самите също трябва да се замислят дали ще внасят вотове на недоверие.
Защото това няма как да се случи без подкрепа от същите тези партии. Тази подкрепа е не по-малко токсична от Делян Пеевски. Всъщност Пеевски, освен главен корупционер на републиката, вече е и против помощ за Украйна - т.е. и той се превръща в рашист.
Специално "Възраждане" има традиции в обслужването на Пеевски. Именно тази партия, както и "Има такъв народ" сезираха Конституционния съд, за да може да бъде опраскана съдебната реформа, гласувана с промените в Конституцията при правителството на Николай Денков.
Пеевски хареса това. Хареса го много повече от онова, което беше принуден да направи преди това - да подкрепи привидно тази реформа.
Настоящото правителство няма да падне с вот на недоверие. Дори ако този вот бъде подкрепен от "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС на Ахмед Доган с неговите 19 депутати. Така подкрепата за вота би станала 109 гласа. - отново недостатъчни.
Правителството, най-вероятно, ще падне скоро след излизането на конвергентния доклад за еврозоната. Под напора на обществени протести, които към момента са леко приглушени.
Защото влизането в еврозоната е най-важният приоритет. Колкото по-навътре влизаме в Европа - толкова по-добре за България.
Колкото по-навътре в Европа - толкова повече върховенство на закона и толкова по-малко корупция. Просто и ясно.
Вижда се например как присъствието на европрокуратурата у нас силно пречи на родните български корупционери. И е катализатор за разграждането на модела, при който всички власти зависят от Пеевски.
Въпросът е какво ще се случи след падането на настоящото правителство. Поне досега в повечето случаи се случваше едно и също.
По време на изборите целокупното Ново начало - настоящите управляващи, т.нар. опозиция (която сега внася вотове) и новоначалните медии, с голям успех отклоняват общественото внимание от основните теми. Освен това най-вероятно ще се гласува отново с хартиена бюлетина.
Всичко това отново ще отврати много хора и избирателната активност отново ще бъде ниска. И Новото начало ще се презареди във властта.
Няма смисъл от вотове на недоверие. Те няма да свалят правителството. Само го обслужват.
Не трябва да се мисли за това как да се свали настоящото правителство. То и без това няма да изкара много.
Трябва да се мисли как на следващите избори да си изберем по-добро правителство. В последните няколко години проведохме много избори, но в повечето случаи това не ни се получаваше.
Истинската опозиция трябва да мисли в тази посока. А не да обслужва управлението на Новото начало, начело с корпулентния фюрер, с безмислени вотове на недоверие.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни