
Цяла Европа сега нея гледа. Джорджа Мелони се среща днес Доналд Тръмп в Белия дом. И всички питат - страната си ли ще представлява италианската министър-председателка или Европа?
Ако е Европа, както твърдят мнозина, в Овалния кабинет би трябвало да бъде Урсула фон дер Лайен, председателката на Европейската комисия или Антонио Коща, председателят на Европейския съвет. Но Тръмп отказва да общува с тях. Подобно на Путин, той предпочита националните лидери пред ЕС. И срещата с Мелони е илюстрация на неговия начин едновременно да разединява Съюза и институционално да го унижава.
Мелони е европейската любимка на Тръмп. Като консерваторка, която някои в Европа квалифицират като "крайнодясна", тя е идеологически близка до американския президент. Двамата са единомишленици по отношение на нелегалната миграция, Тръмп похвали мерките ѝ в тази посока. Мелони отказа да изпрати италиански военни в Украйна в рамките на бъдеща коалиция на желаещите, макар под нейно управление Италия да продължи военната помощ за Киев.
Дневният ред на срещата е очевиден, още откогато тя бе планирана в началото на март - американските мита върху европейския износ за САЩ е главната точка. Мелони беше сред лидерите, които пледираха за преговори със САЩ и против европейска свръхреакция.
"Ще бъда във Вашингтон на 17 април, разбира се, с намерението да обсъдя този проблем с митата с американския президент", е казала Мелони на среща с бизнесмени, съобщи нейната канцелария, цитирана от БТА.
„Не е разумно да попадаме в порочния кръг на отмъщението“, каза тя, когато Тръмп обяви търговската си война. „Не съм сигурна, че е добра идея да се отговори на митата с повече мита.“
В по-общ план Мелони винаги се е застъпвала за повече европейска гъвкавост спрямо САЩ, за съхраняване на трансатлантическата връзка и се е опитвала да омаловажава шоковите изявления на Тръмп, като например това за анексирането на Гренландия.
"Изключвам Съединените щати да се опитат да присъединят със сила територии, които ги интересуват в идните години", каза Мелони на голяма пресконференция на 9 януари т.г. след среща с Тръмп в резиденцията му във Флорида.
По въпроса за Украйна тя добави: "Тръмп може да бъде личността, която да постигне напредък към решение. Но не предвиждам това да значи да изостави Украйна".
Мелони не крие и близостта си с Илон Мъск, милиардера душеприказчик на Тръмп. Според нея той е критикуван, защото е "влиятелен и богат" и "не е ляв".
„Проблемът възниква, когато богати хора използват ресурсите си, за да финансират политически партии, асоциации и личности по света, за да влияят на политическите решения на националните държави. Илон Мъск не прави това, докато Джордж Сорос го прави и, да, смятам това за опасна намеса в делата на националните държави“, заяви Мелони на въпросната пресконференция.
Това ще бъде третото ѝ посещение в САЩ от началото на тази година, отбелязва италианската агенция АНСА, цитирана от БТА. Тя беше в имението на Тръмп Мар а Лаго във Флорида в на 4 януари като част от дипломатическите усилия за освобождаване на италианска журналистка, намираща се в ирански затвор, изискващо и отчасти участие на САЩ. След това беше единственият европейски лидер, присъствал на официалното встъпване на Тръмп в длъжност на 20 януари.

Слабо място на Мелони в преговорите е, че със своите 1,6% от БВП за отбрана Италия се нарежда сред осемте членки на НАТО, които още не са достигнали поставената през 2014 г. цел на алианса за 2% от БВП до 2024 г.
В "брюкелския балон" се твърди, че Мелони подготвя пътуването си в тясна координация с Фон дер Лайен. Изглежда, че председателката на Комисията, която някои медии оприличаваха на "императрица" заради склонността ѝ да съсредоточва власт и да контролира, е приела с германски прагматизъм, че не тя ще представлява Европа пред Тръмп. Както казваше навремето Жозе Барозу, "в ЕС човек не бива да бъде ревнив".
А, кой знае, може Мелони да проправи път до Овалния кабинет за Фон дер Лайен, за чието преизбиране начело на Комисията се въздържа на срещата на върха на ЕС през юни 2024 г. В Европейския парламент евродепутатите от партията на Мелони гласуваха против избора на настоящата Комисия.
Според служител на ЕС, цитиран от Блумбърг, Фон дер Лайен е наясно, че Мелони планира да обсъди митата с Тръмп и координира с италианската министър-председателка и с други лидери на ЕС начините за справяне с търговските противоречия.
На 17 април 2025 г. планетите се подреждат така за Мелони, че тя да изглежда лидерката на Европа. Германия още не е избрала новия си канцлер, две години преди края на мандата си френският президент Еманюел Макрон е непопулярен в страната си и лишен от мнозинство в парламента ѝ, официален Вашингтон пренебрегва формалните лидери на ЕС. "Отваря се парашутът" за жената начело на третата му икономика, която се ползва и с личните симпатии на американския президент.
Един от въпросите, които днешната среща поставя, е как Мелони ще изиграе картите си и може ли да стане незаменим трансатлантически "мост" и гарант за възстановяване на добрите отношения между Европа и САЩ - поне докато Тръмп е на власт?
Очаква се Мелони да представи на Тръмп досегашните европейски предложения, които той игнорира на първо четене - Европа да купува повече американски оръжия и втечнен газ, като алтернатива на руския срещу двустранно споразумение за нулеви мита върху всички индустриални стоки.

Според наблюдатели в Брюксел няколко европейски страни се надяват идеологическата близост между Мелони и Тръмп да доведе до обрат в американо-европейските отношения.
"Важно е отделните държави да бъдат поканени на преговори", каза миналия петък говорителят на германското правителство. "Целта на Комисията и на ЕС е да поддържат общите позиции и госпожа Мелони го изясни с оглед на това пътуване...По търговските въпроси се преговаря от Комисията и от европейския комисар по търговията Марош Шефчович на единна основа за Европа".
Това изречение може да означава, че Европа се надява Мелони да направи политически пробив в разговора с Тръмп, а технически евентуална сделка да бъде договорена от Комисията, съгласно правилата на ЕС.
Търговията е сред изключителните компетентности на Съюза, което не е съвсем сигурно, че Тръмп разбира, макар навремето предишният председател на Комисията Жан-Клод Юнкер да му го беше обяснявал. То означава, че по търговски въпроси ЕС преговаря като един, представен от легитимните си органи и че сепаративни търговски сделки с отделни негови държави са невъзможни, защото пазарът му е единен.
Предмет на преговорите ще бъдат тарифите от 20%, които Тръмп наложи на целия европейски внос на 9 април, както и по-раншните 25-процентови мита върху алуминия, стоманата и автомобилите. Ден по-късно американският президент отложи влизането им в сила с три месеца, явно отчитайки срива на акциите и на цените на американския дълг на борсите. В същото време той се похвали, че бил засипан от телефонни обаждания от държавни и правителствени ръководители от цял свят, които били готови да му "целуват задника", за да махне митата.
Мелони си навлече критики от опозицията в страната си и от френски официални представители като министрите на индустрията и на европейските въпроси Марк Ферачи и Бенжамен Адад, че, отивайки при Тръмп, унижава Европа и руши единството ѝ. Това предизвика размяна на реплики между Рим и Париж.
„Бихме искали да попитаме нашите френски приятели защо са толкова притеснени от предстоящата среща на Мелони с Тръмп“, попита италианският министър по европейските въпроси Томазо Фоти, цитиран от БТА. „Когато президентът Макрон отива във Вашингтон, всичко изглежда наред, но когато Мелони отива, не е така? Къде са тук уважението и реципрочността, драги френски приятели?“
„Визитата на Мелони не ни притеснява, защото всички гласове, които позволяват диалога със САЩ са добре дошли, особено, когато Мелони изрази солидарност с ЕС относно митата и предвид това, че Мелони е част от ЕС“, отговори говорителката на френското правителство Софи Прима. „Очевидно е, че това единство трябва да покажем пред САЩ. Така че още веднъж искам да кажа, че не сме обезпокоени от визитата на Мелони“.
Председателят на десноцентристката Европейска народна партия Манфред Вебер заяви, че приветства всички опити да се говори с Тръмп.
„Мелони и (външният министър на Италия Антонио) Таяни мислят и работят с цел да защитят европейските интереси“, каза Вебер.
И все пак, когато говорим за Мелони като европейски емисар при Тръмп, не бива да забравяме няколко нейни действия след встъпването в длъжност на американския президент, които илюстрират отдалечаването ѝ от европейския консенсус по ключови въпроси в отношенията между ЕС и САЩ.
- Тя разкритикува коалицията на желаещите, създадена от френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Кийр Стармър и представи алтернативно предложение за НАТО да даде на Украйна гаранции за сигурност съгласно по член 5 на своя договор без да я приема за държава членка.
- След опита на Тръмп да унижи украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом на 28 февруари и спирането на американската военна помощ за Украйна, Мелони не изрази публично солидарност със Зеленски.
- Тя настоя в заключенията на извънредната среща на върха на ЕС за Украйна да бъде включена похвала за мирните преговори, започнати от САЩ с Русия. Искането беше отхвърлено от други държавни и правителствени ръководители.
- Италианското правителство се противопостави на плана на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас Съюзът да предостави 40 милиарда евро военна помощ на Украйна.
- Мелони имаше резерви към предложения от Комисията план за превъоръжаване на страните от ЕС на стойност 800 милиарда евро и към името му "ReArm Europe" (Да преовъоръжим Европа), защото щяло да плаши хората.
- Тя се колебае и за емитирането на дълг за превъоръжаване и за изключването на тези разходи при изчисляването на публичния дефицит и дълг на държавите членки. Публичният дълг на Италия се равнява на 135,5% от БВП по данни от декември 2024 г. и Мелони не поддържа мерки, водещи към по-нататъшното му увеличаване.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни