Шест жени в сини гащеризони, тясно прилепнали по телата им, с току-що направени прически, силен грим и ботокс ту гоу полетяха с една от ракетите на Джеф Безос. Една от жените е приятелката му Лорън Санчес.

Би било нечестно, ако кажем, че тия 11 минути, които те прекараха почти в Космоса, но все пак не чак там, са същото преживяване като бърза разходка с поршето на гаджето на богатата ни приятелка. Нечестно, защото поршето все пак не събира 6 жени, за производството и горивото му не се отделят СО2, колкото един човек отделя през целия си живот и най-вече – на никого не му хрумва да твърди, че едно кръгче до мола и обратно е „триумф на жените“ или някакъв напредък за човечеството, както попрекалиха с хвалбите за своята разходка самите астронавтки и пишман-феминистки.

Какво точно свършиха тези 6 жени, освен че си направиха яки селфита и удвоиха последователите си в инстаграм? На този въпрос дори те се затрудниха да отговорят. Идеята им, че това е първият женски полет в Космоса, бързо бе опровергана от факта, че Валентина Терешкова е свършила тая работа още преди близо 60 години с много по-примитивна техника. Но Терешкова не е единствената жена, летяла с ракета. Само преди седмица на земята се върна първата германска космонавтка Рабеа Роге. 29-годишната берлинчанка е инженер по роботика. С нея летя и норвежката режисьорка и филмова продуцентка Янике Микелсен. Двете летяха с ракета на Мъск, платена от китайския милиардер Чун Уанг – той също бе на борда.

Мисията им "Fram2" – кръстена на името на норвежки полярноизследователски кораб от 19-и век – летя приблизително четири дни в орбита над полярните региони на Земята. Според SpaceX те са обиколили Земята около 55 пъти и са преминавали полюсите приблизително на всеки 45 минути.

На височина от 425 до 450 километра, наред с други явления, бяха изследвани небесните сияния, а също така бяха заснети първите рентгенови снимки в космоса. Общо по време на полета трябваше да се проведат 22 научни експеримента, включително експеримент за отглеждане на хранителни гъби в безтегловност.

Явно жените в тази мисия са били твърде заети с науката, за да си правят селфита и полетът им мина някак незабелязано. А може би „незабелязано“ не е и точната дума, по-скоро полетът им се смята за нещо съвсем нормално. Вероятно, защото по време на тяхната мисия едновременно пет жени бяха в Космоса: Роге и Микелсен на "Fram2", американските астронавтки Ан Макклейн и Никол Айърс на Международната космическа станция, както и Уанг Хаозе на китайската станция "Тиангонг" ("Небесен дворец").

Патетиката около 11-те минути до „ръба“ на Космоса на Санчес и компания малко прилича на възклицание в стил:

„Куче, пък говори!“

"Жена, пък лети!" Неудобно му става чак на човек да гледа как Кейти Пери целува земята след няма и 12 минути полет, докато буквално преди седмици усешно се завърна астронавтката Сунита Уилямс, която заради повреда остана вместо седмица цели 9 месеца на Международната космическа станция, имаше многократни опити за спасението ѝ, докато накрая то все пак се получи.

В същото време за Сунита се изписа по-малко, отколкото за костюмчетата на шестте гърли на Безос. Които самата Лорън поръчала, поискала да бъдат по телата, с модерния сега крачол клош и с цип отпред, който може да се отваря до пъпа, ако селфитата са по-лични. Костюмите са дело на голяма модна къща, любима на годеницата на Безос. Това не е необичайно, все пак и „Прада“ прави костюмите на космонавти, но вече не с идеята да са модни и елегантни, а вкарвайки в производството им всички съвременни постижения – да могат да издържат на космическо лъчение, студ, топлина, да са удобни и да има достатъчно място за закрепване на инструменти. Е, не са секси, даже хич, но пък с тях може да се лети много повече от 11 минути. Шумът около проекто госпожа Безос и компанията ѝ реално не допринася с нищо нито за равноправието на жените, нито за напредъка на човечеството.

Даже напротив – празноглавият шум около разходката им за няколко милиона долара затъмнява истински ценните и с голям принос постижения на реалните астронавтки в момента.