Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп иска да намали бюджета на Държавния департамент почти наполовина, става ясно от вътрешни документи за финансово планиране, видени от Ройтерс. Това може да доведе до затварянето на близо 30 американски представителства в чужбина и рязко намаляване на чуждестранната помощ, отбелязва агенцията.

Предложените съкращения в размер на близо 30 милиарда долара през фискалната 2026 г. са очертани в отговора на бюджетната служба на Белия дом на официалните исканията за финансиране на Държавния департамент за предстоящата фискална година, която започва на 1 октомври.

Макар че департаментът може да поиска ревизии, по думите на високопоставен американски служител окончателният вариант вероятно ще бъде променен само „малко“, преди да бъде представен за одобрение от Конгреса, където „шансовете са големи“, че някои средства ще бъдат възстановени.

Вестник „Вашингтон пост“ първи съобщи за планираните съкращения.

Като част от плана - който все още не е окончателен - администрацията обмисля препоръка за закриване на най-малко 27 американски дипломатически мисии, предимно в Африка и Европа. Десет от тези мисии са посолства, а останалите са консулски служби, става ясно от друг вътрешен документ, видян от Ройтерс. 

Запитана по въпроса за съкращенията, говорителката на Държавния департамент Тами Брус отказа да коментира същината на темата, но подчерта, че все още няма окончателно решение, предаде Франс прес.  Тя каза, че Белият дом и президентът на САЩ са тези, които ще вземат решението относно бюджета и ще го предложат за гласуване от Конгреса.

Различните министерства имаха краен срок до тази седмица, за да представят на Белия дом плановете си за съкращения.

Според политическата медия „Пънчбоул нюз“ САЩ биха могли затворят като част от планираните съкращения в Държавния департамент посолствата в Еритрея, Люксембург, Южен Судан и Малта, пет консулства във Франция и две  - в Германия.

Обсъжданията за съкращения на бюджета идват в момент, когато администрацията на Тръмп и Службата за правителствена ефективност на милиардера Илон Мъск осъществяват бързо и мащабно съкращаване на федералното правителство, като нмаляват разходи за милиарди долари и уволняват хиляди служители, отбелязва Ройтерс.

Администрацията на Тръмп предлага и прекратяване на финансирането на миротворчески мисии на ООН, предаде Ройтерс, като се позова на вътрешен документ, с който се е запознала.

Мотивът са проблеми и неуспехи в операциите на мисиите в Мали, Ливан и Демократична република Конго.

Вашингтон  допринася най-много за бюджета на ООН заедно с Китай, който е на второ място. Приносът на САЩ съставлява 22 процента от 3,7-те милиарда долара от бюджета на ООН и 27 процента от 5,6-те милиарда долара бюджет за операции на миротворчески мисии. Тези плащания са задължителни.

Бюджетът на ООН за миротворчески мисии финансира девет мисии – в Мали, Ливан, ДР Конго, Южен Судан, Западна Сахара, Кипър, Косово, между Сирия и окупираните от Израел Голански възвишения и в Абией, административен район, управляван съвместно от Судан и от Южен Судан.

Говорителят на ООН Стефан Дюжарик отказа да коментира информацията, която е част от вътрешен дебат и просто е изтекла в медиите на този етап.

(БТА)