Може да прекратим преговорите за мир в Украйна, ако до дни не бъде постигнат напредък.

Това обяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио. 

"Не възнамеряваме да продължаваме тези усилия седмици и месеци наред, така че трябва да преценим много бързо, и говоря за броени дни, дали това е осъществимо или не през следващите няколко седмици. Ако е постижимо - участваме. Ако не е - имаме и други приоритети, върху които да се съсредоточим", каза Рубио пред журналисти, преди да отпътува от парижкото летище "Бурже" за Вашингтон.

Коментарите идват ден след като той и специалният пратеник Стив Уиткоф се срещнаха с европейски и украински съюзници във френската столица.

Представен от САЩ мирен план е бил "окуражаващо приет" по време на преговорите, посочва се в съобщение на Държавния департамент, в което не се разкриват подробности за проекта. Рубио също е разговарял с руския външен министър Сергей Лавров и е изразил същата концепция, се посочва в текста. Държавният секретар обясни, че заедно с Уиткоф са дошли в Париж, за да "започат да говорят за по-конкретни очертания на това какво може да е необходимо, за да се сложи край на войната" и в крайна сметка - дали на тази война може да бъде сложен край.

"Ако не е възможно, ако сме толкова далеч един от друг, че това няма да се случи, тогава мисля, че вероятно е настъпил моментът, в който президентът ще каже, че сме приключили. Това не е нашата война. Ние не сме я започвали. Съединените щати помагат на Украйна през последните три години и искаме тя да свърши, но това не е нашата война. Президентът прекара 87 дни на най-високо равнище в това правителство, многократно полагайки усилия да доведе до край тази война. Сега достигаме момент, когато трябва да решим и да определим дали това изобщо е възможно, или не. Ето защо ангажираме и двете страни."

Тръмп твърдеше, че това "не е нашата война" и обвиняваше предшественика си Джо Байдън и украинския държавен глава Володимир Зеленски за избухването на конфликта още по време на предизборната си кампания. Тогава обаче обещаваше и че ще сложи край на войната за 24 часа. След инаугурацията си постави нов срок - 100 дни. Те ще изтекат на 30 април, а ако съдим по думите на държавния секретар, Тръмп може да развее белия флаг на мирната си инициатива дори по-рано.  

Какъв бе планът на президента, с който да накара двете страни да седнат на масата на преговори? За Украйна - че ще оттегли военната си подкрепа; за Русия - че ще й наложи санкции, мита и други ограничителни мерки, както и че ще увеличи помощта за украинците.

В крайна сметка Тръмп действително спря временно военната подкрепа за Украйна, след като прецени по време на среща със Зеленски в Белия дом, че украинският лидер не му е благодарил достатъчно за помощта и се е държал грубо с Вашингтон. Същевременно републиканецът бе този, който обвиняваше украинския лидер, че се опитва да предизвика Трета световна война и му се подиграваше, че не е облечен с костюм.

Украйна многократно изрази готовност да се съгласи на безусловно примирие с Русия. Но Москва бе тази, която саботираше преговорния процес. Кремъл обеща пред представители на Вашингтон, че няма да атакува енергийни съоръжения на Украйна. Наруши клетвата си часове по-късно.

Руснаците се ангажираха с прекратяване на огъня в Черно море. След което представиха неизпълними изисквания, като по този начин си дадоха повод да не го спазват.

През трите си месеца на власт Тръмп на няколко пъти се закани, че ще санкционира Москва, но така и не го направи. Не дава и индикации, че ще продължи военната помощ за Украйна (през лятото ще бъдат изпратени последните оръжия, осигурени от администрацията на Байдън - бел.ред.).

Нещо повече - Тръмп легитимира руските очаквания Украйна доброволно да се откаже от свои територии, включително и от земи под украински контрол, както и да признае международен неутралитет. Вместо гаранции за сигурност, Вашингтон предложи на Киев крайно несправедлива сделка за минерали, въз основа на която ценните ресурси на изстрадалата страна щяха да пълнят хазната на САЩ, вместо да бъдат използвани за нейното следвоенно възстановяване. 

Междувременно през миналата нощта Русия нанесе ракетен удар срещу Украйна, като удари жилищен квартал на град Харков. При атаката загина един човек, 67 бяха ранени, съобщиха властите в петък, като добавиха, че се страхуват, че повече хора може да са блокирани под развалините на повредена жилищна сграда.