30-дневно "енергийно примирие". По този въпрос са постигнали съгласие американският президент Доналд Тръмп и руският държавен глава Путин в телефонния си разговор, предадоха от Кремъл и Белия дом. То, разбира се, би влязло в сила само след подкрепа от страна на Украйна.

На 11 март делегации САЩ и Украйна се споразумяха за всеобхватно примирие между Москва и Киев. 

Изглежда републиканецът не е успял да убеди руския си колега да предприеме подобна крачка.

Кремъл: Ако искате мир, Украйна трябва да спре мобилизацията

Руската позиция за срещата е по-обстойна, като в нея са изброени множество условия за постигане на окончателен мир, които едва ли ще бъдат приети от Киев. Москва, например, настоява "да се спре принудителната мобилизация в Украйна и превъоръжаването на Въоръжените сили на Украйна". Изявлението също така изтъква като "ключово условие" да се прекрати чуждестранната военна помощ и споделянето на разузнавателна информация за Украйна.

В текста се споменава, че Путин се е съгласил на "енергийно примирие" и че вече са издадени съответните нареждания. Кремъл също така допуска идеята за прекратяване на огъня по море, като се очакват допълнителни преговори по този въпрос. В изявлението се изтъква, че Путин е информирал Тръмп за плановете за руско-украинска размяна на 175 военнопленници от всяка страна "като жест на добра воля", както и допълнително освобождаване на 23 "сериозно ранени" украински военнослужещи.

Двамата лидери също се споразумяли "да се създадат експертни групи за украинското заселване".

В позицията на Кремъл се съобщава, че Тръмп е подкрепил "идеята на Владимир Путин за организиране на хокейни мачове в САЩ и Русия между руски и американски играчи, играещи в НХЛ и КХЛ". Тази тема отсъства от изявлението на Белия дом.

Белият дом: Ще водим преговори за постоянен мир

Телефоннният разговор между Тръмп и Путин е бил посветен на "необходимостта от мир и прекратяване на огъня във войната в Украйна", съобщава Вашингтон.

"И двамата лидери се съгласиха, че този конфликт трябва да приключи с траен мир. Те също така подчертаха необходимостта от подобряване на двустранните отношения между Съединените щати и Русия. Кръвта и съкровищата, които Украйна и Русия харчат в тази война, биха били по-добре изразходвани за нуждите на техните народи".

Администрацията на Тръмп подчерта, че "този конфликт никога не биваше да започва и трябваше да бъде прекратен отдавна с искрени и добросъвестни мирни усилия".

"Лидерите се съгласиха, че движението към мир ще започне с енергийно и инфраструктурно прекратяване на огъня, както и технически преговори за прилагане на морско прекратяване на огъня в Черно море, цялостно примирие и постоянен мир. Тези преговори ще започнат незабавно в Близкия изток. Лидерите говориха за Близкия изток като регион на потенциално сътрудничество за предотвратяване на бъдещи конфликти. Освен това те обсъдиха необходимостта от спиране на разпространението на стратегически оръжия и ще се ангажират с други, за да се осигури възможно най-широко приложение на тази инициатива".

Президентите "споделят мнението, че Иран никога не трябва да е в състояние да унищожи Израел".

"Двамата лидери се съгласиха, че бъдеще с подобрени двустранни отношения между Съединените щати и Русия има големи ползи. То би включвало огромни икономически сделки и геополитическа стабилност, когато мирът е постигнат."

Украйна: Имаме "червени линии"

По време на дискусията на Тръмп и Путин, Андрий Ермак - шефът на кабинета на Зеленски, начерта "червени линии", от които Украйна не е склонна да отстъпи. 

"Украйна няма да обсъжда неутрален статут и намаляване на числеността на своите въоръжени сили. Никога няма да признаем временно окупираните територии за руски".

В неделя пред репортери Тръмп посочи, че в днешния разговор ще обсъжда с Путин как "да разделим някои активи".

"Искаме да видим дали можем да сложим край на тази война. Може би можем, може би не можем, но мисля, че имаме много добри шансове. Във вторник ще говоря с президента Путин. През уикенда беше свършена много работа", изтъкна републиканецът. "Ще говорим за земя. Ще говорим за атомни електроцентрали. Мисля, че много от това вече е обсъдено нашироко от двете страни - Украйна и Русия. Вече говорим за това, за да разделим някои активи", допълни Тръмп.

ЕС: Русия не иска да прави отстъпки

Разговорът между Путин и Тръмп показа, че Русия не е готова да направи никакви отстъпки по отношение на Украйна, заяви върхповният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас, цитирана от АФП.

Икането на Русия за спиране на западната военна подкрепа за Киев е неприемливо, изтъкна тя.

„От този разговор става ясно, че Русия наистина не иска да прави каквито и да било отстъпки. Ако успеят да забранят всякаква военна помощ за Украйна, те (руснаците – б.р.) ще бъдат свободни да продължат, защото украинците не могат да се защитят сами. Затова е ясно, че това не може да проработи”, категорична бе Калас.

Тя смята да представи на страните членки на ЕС предложение за военна помощ за Украйна, ревизирано в посока надолу до 5 милиарда евро, за да може Киев да получи възможно най-бързо около 2 милиона артилерийски снаряда. Първочаналната идея на Калас бе през тази година Украйна да получи европейска моенна помощ до 40 милиара евро. 

Първоначално Калас представи на страните от ЕС предложение за увеличаване на европейската военна подкрепа за Украйна, като бъдат изразходвани до 40 милиарда евро. Тя обаче се блъска с нежеланието на няколко държави членки, включително Франция и Италия. Затова Калас реши да ограничи това предложение първоначално до помощ от 5 милиарда евро. Против обаче са страни като Италия и Франция, припомня АФП. Новото предложение трябва да бъде представено утре, на срещата на върха на ЕС в Брюксел.