
Скоро след като беше съобщено, че първият F-16 Block 70 за България е готов, в социалните мрежи се появиха твърдения, че доставеният самолет не е нов. Част от тях се основават на колаж с две снимки на различни изтребители F-16, представяни като доказателство, че България не е получила модела Block 70. Това е невярно – нито един от двата самолета на изображенията не е F-16 Block 70 и не е свързан с българската доставка, показва проверка на Factcheck.
Разпространяваният в социалните мрежи колаж със снимки на изтребители F-16 от Белгия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) невярно внушава, че България е получила остарял модел вместо F-16 Block 70;
F-16 Block 70 е по-нова модификация от показания в колажа F-16AM, произведен е по различен стандарт и не се използва от ВВС на Белгия или ОАЕ, както твърдят споделяните публикации;
Колажът тръгва от хумористична публикация от 2019 г. в руския сайт Warhead.su и няма връзка с българските изтребители.
Скоро след като беше съобщено, че първият F-16 Block 70 за България е готов, в социалните мрежи се появиха твърдения, че доставеният самолет не е нов. Част от тях се основават на колаж с две снимки на различни изтребители F-16, представяни като доказателство, че България не е получила модела Block 70. Това е невярно – нито един от двата самолета на изображенията не е F-16 Block 70 и не е свързан с българската доставка.

В действителност показаните в публикацията изтребители не са от серията F-16 Block 70.
Горният кадър изобразява F-16AM Block 20 от състава на белгийските ВВС — модификация на F-16A, преминала през програмата за удължаване на ресурса Mid Life Update (MLU).
Долният кадър показва F-16F Block 60 — двуместен вариант, разработен специално за ВВС на Обединените арабски емирства. Тези модификации се използват само от ОАЕ. Оригиналната снимка е публикувана в платформата Flickr, където е посочено, че самолетът е F-16F Block 60.

Според разпространените публикации горният самолет (F-16A) е представян пред българската публика като модерен F-16 Block 70, без да отговаря на този стандарт. Целта е да се внуши, че България е получила остаряла или използвана техника. Това е невярно.
Между представения в публикацията F-16A и модела F-16 Block 70, произведен за България, има съществени разлики по отношение на авиониката, радарната система, конструкцията и възможностите за въоръжение.

Най-ранното разпространение на изображението, което Factcheck.bg установи, е в публикация от юли 2019 г. в телеграм канала на Warhead.su – руска развлекателна онлайн медия с фокус върху военната тематика. Публикацията съдържа хумористичен анализ на различни модификации на F-16 и няма връзка с доставката на американски изтребители в България.

Проверено:
Разпространяван в социалните мрежи колаж със снимки на изтребители F-16 от Белгия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) съдържа невярно внушение, че България е получила по-стар модел самолет вместо F-16 Block 70.
F-16 Block 70 е по-нова версия от показания в колажа F-16AM, създадена е по различен стандарт и не се използва от ВВС на Белгия или ОАЕ.
Колажът води началото си от хумористична публикация от 2019 г. в руския сайт Warhead.su и няма общо с доставката на българските самолети.
Консултант по темата: Станислав Иванов, Анализатор на данни от открити източници (OSINT)
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни