САЩ очакват днес отговора на Украйна на рамката за мир, която включва американското признаване на Крим като част от Русия и неофициално признаване на руския контрол върху почти всички области, окупирани след инвазията през 2022 г., съобщават източници, пряко запознати с предложението, информира "Аксиос".

Документът от една страница, който САЩ представиха на украински официални лица в Париж миналата седмица, описва това като "окончателното предложение" на президента Доналд Тръмп. Белият дом настоява, че е готов да се оттегли, ако страните не сключат сделка скоро.

Предложението на Тръмп ще изисква големи отстъпки от украинския президент Володимир Зеленски, който преди това изключи възможността да приеме руската окупация на Крим и части от четири региона в Източна Украйна, припомня "Аксиос", цитирана от БТА.

И макар че според съобщенията руският президент Владимир Путин уж е предложил замразяване на конфликта по сегашните фронтови линии с цел постигане на споразумение, той по-рано отхвърли други елементи от американската рамка, като например европейски мироопазващи сили на украинска територия.

Източник, близък до украинското правителство, заяви, че Киев разглежда предложението като силно пристрастно към Русия:

"Предложението казва много ясно какви осезаеми придобивки получава Русия, но само неясно и общо казва какво ще получи Украйна."

Какво получава Русия

  • "Деюре" признаване от страна на САЩ на руския контрол върху Крим;
  • "Дефакто признаване" на руската окупация на почти цялата Луганска област и окупираните части на Донецка, Херсонска и Запорожка област;
  • Обещание, че Украйна няма да стане член на НАТО. В текста се отбелязва, че Украйна може да стане част от Европейския съюз;
  • Отмяна на санкциите, наложени от 2014 г. насам;
  • Засилено икономическо сътрудничество със САЩ, особено в енергийния и промишления сектор.

Какво получава Украйна

  • "Силна гаранция за сигурност", включваща ad hoc група от европейски държави и евентуално съмишленици от неевропейски държави. Документът е неясен по отношение на начина, по който ще функционира тази мироопазваща операция, и не споменава за никакво участие на САЩ;
  • Връщане на малката част от Харковска област, която Русия е окупирала;
  • Безпрепятствено преминаване по река Днепър, която минава по протежение на фронтовата линия в някои части на Южна Украйна;
  • Компенсации и помощ за възстановяване, въпреки че в документа не се посочва откъде ще дойде финансирането.

Разговори в Лондон

Според съобщение във "Файненшъл таймс" Русия е предложила да спре настъплението си по сегашната фронтова линия, ако САЩ официално признаят окупирания от нея през 2014 г. Крим за руски.

Очаква се днес представители на Обединеното кралство, САЩ, европейските страни и Украйна да обсъдят в Лондон евентуално мирно споразумение между Киев и Москва, предаде Асошиейтед прес. Британският министър на отбраната Джон Хийли каза, че срещата е продължение на разговори на същата тема в Париж миналата седмица и ще включва "как би изглеждало прекратяване на огъня и как да бъде осигурен мирът дългосрочно".

АП посочва, че планът разговорите да бъдат във формат външни министри е бил изоставен, защото в последния момент се оказало, че държавният секретар на САЩ Марко Рубио, който беше в Париж, не може да участва поради проблеми с програмата му. Британският външен министър Дейвид Лами обяви в Х, че срещата ще включва "официални лица".

Британските планове за домакинство на среща на високо ниво в сряда за Украйна бяха осуетени, след като висши представители на САЩ се оттеглиха в единадесетия час и Украйна отхвърли предложенията на администрацията на Доналд Тръмп да признае незаконното анексиране на Крим от Русия през 2014 г., пише днес европейското издание на "Политико".

Вместо това Обединеното кралство ще бъде домакин на ограничени преговори за прекратяване на огъня, след като държавният секретар на САЩ Марко Рубио и Стив Уиткоф, ключов американски играч в преговорите с Москва, се оттеглиха, като се позоваха на проблеми с графиците си.

Двамата отмениха участието си в последния момент, подчертавайки напрежението между екипа на Тръмп и неговите европейски съюзници относно войната на Русия срещу Украйна. Вместо това пратеникът на Тръмп в Украйна Кийт Келог ще води  преговорите в Лондон от страна на САЩ, но Уиткоф е решаващият посредник в контактите с Русия за конфликта, коментира изданието.

В Париж САЩ са представили предложение, според което Русия запазва контрол върху окупираната украинска територия като част от сделка, според запознат с нея европейски служител.

Зеленски се противопостави на тази идея, като каза: „Няма какво да говорим – това е нашата земя, земята на украинския народ“.

Украйна ще обсъди в Лондон начините за постигане на "пълно и безусловно прекратяване на огъня" като първа стъпка към мира, предадоха Ройтерс и Франс прес, позовавайки се на изявление в социалните мрежи на началникът на украинската президентска канцелария Андрий Ермак.

Ермак заяви, че е пристигнал по-рано днес в Лондон заедно с министъра на външните работи Андрий Сибиха и министъра на отбраната Рустем Умеров, за да се "срещне с американски и европейски посредници".

Кремъл обяви, че има "много нюанси" около преговорите за намиране на решение за край на войната в Украйна и че позициите на различните страни трябва тепърва да се сближат, предаде Ройтерс.  Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия продължава диалога със САЩ за възможното постигане на споразумение, но не е осъществявала контакт с Европа или Украйна.

"САЩ продължават със своите посреднически усилия и, безусловно, ние приветстваме тези посреднически усилия. Освен това ние продължаваме с нашите контакти – още  веднъж казвам, но, безусловно, около условията има още много нюанси, които трябва да се обсъдят – там, където е необходимо да се сближат позициите", каза Песков, цитиран от ТАСС.

Някои европейски съюзници са предпазливи към американското предложение, пише АП. Но според агенцията някои съюзници признават, че Русия здраво се е окопала изцяло или частично в пет области на Украйна - Крим, Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон.

Ако целта е да се постигне незабавно прекратяване на огъня, „то трябва да се основава на линията на контакт, каквато е“, каза високопоставен френски служител, говорил под условие за анонимност.

Все пак териториалната цялост на Украйна и стремежите за укрепване на връзките с останалата част от континента са основен приоритет за европейците, е казал европейски представител.

Кая Калас, първият дипломат на ЕС, каза в интервю за АФП, че Путин се опитва да печели време и всъщност не иска мир. Тя призова администрацията на Тръмп да увеличи натиска върху Москва и каза, че би било грешка САЩ да признаят Крим за руски.

„Тогава Русия очевидно получава това, което иска“, каза тя.

Крим е част от Украйна, заяви днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с предложението Киев да признае завладения от Русия полуостров за руски като част от преговорите за постигане на мир, предаде БТА от Брюксел.

"Приветстваме всички усилия, съобразени с Устава на ООН, за постигане на мир в Украйна. Условията за траен и справедлив мир трябва да бъдат определени от Украйна, нищо не може да се решава без Киев и ЕС, добави той. Продължаваме дипломатическите усилия на всички равнища. Основните въпроси са свързани с украинската независимост, суверенитет и териториална цялост", каза говорителят, цитиран от агенцията.

Миналата седмица Тръмп каза, че преговорите „стигат до връхната си точка“ и САЩ може да се оттеглят от тях, ако някоя от воюващите страни не отстъпи.

Рубио предположи същото и каза, че срещата днес в Лондон може да бъде решаваща за това дали администрацията на Тръмп ще продължи участието си в преговорите.

Съветникът по външните работи на Путин Юрий Ушаков каза, че специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф се очаква да посети Москва отново тази седмица. Ушаков не даде повече подробности.

Западни анализатори казват, че Москва не бърза да приключи мирните преговори, защото има превес на бойното поле и иска да завземе повече украинска земя.