За да могат да бъдат финансирани от ЕС, отбранителните проекти от общ интерес трябва да включват поне 6 страни членки или най-малко четири, които да са изправени пред висок риск от конвенционални военни заплахи.

Това е записано в доклад, гласуван днес от комисиите по промишленост, научни изследвания и енергетика и по сигурност и отбрана в Европейския парламент.

• В Европейската програма за отбранителна промишленост, известна като EDIP, трябва да бъде въведен принципът, че ще се финансират само проекти, при които разходите за съставните части с произход ЕС и асоциираните страни са поне 70 на сто от крайната прогнозна стойност на продукта.

• Ще бъде задействан Европейски механизъм за продажба на военно оборудване. Той ще действа като централизиран каталог на продукти и услуги за отбраната с цел укрепване на търсенето в Общността.

Нова програма за европейско въоръжаване, която ще работи на доброволен принцип, ще засили сътрудничеството между държавите членки чрез жизнения цикъл на оборудването за отбрана.

Режим за доставки за сигурността на ЕС постепенно ще гарантира непрекъснат достъп до основни отбранителни продукти в помощ срещу бъдещи кризи на доставките. Той ще се ръководи от Борд за готовност на отбранителната индустрия.

Евродепутатите дадоха зелена светлина и на Механизма за подкрепа на Украйна като част от EDIP, за да гарантират модернизацията на отбраната й и нейната интеграция с европейската.

Също така бе решено започване на преговори със страните членки (Съвета) на ЕС за завършване на законодателния акт. Депутатите ще уведомят официално целия Европейски парламент за решението си на пленарната сесия през май.