На 18 март отбелязваме Световния ден на мозъка. Човешкият мозък е сходен по устройство с мозъка на останалите бозайници, но с по-голям размер спрямо размера на тялото. Той управлява както нашите жизнени функции, така и поведението ни. Нашите мисли, спомени и чувства са плод на неговата дейност. Много често погрешно го сравняват със сложна телефонна централа или суперкомпютър. Този орган е много по-сложен и от най-сложната машина. Познанията ни за мозъка, въпреки интензивните изследвания, са все още частични.

Разположен в черепната кухина, главният мозък съдържа приблизително 100 млрд. нервни клетки при възрастен индивид - толкова, колкото са и звездите в нашата галактика. Покрит е със същите обвивки, както и гръбначният. И двата мозъка са изградени от сиво и бяло вещество. Сивото вещество образува струпвания - ядра, разпръснати сред бялото вещество. Сивото вещество обгръща отвън крайния и малкия мозък и образува тяхната кора. Бялото вещество образува проводящите пътища, свързващи отделните части на главния мозък помежду им, както и главния мозък с гръбначния.

Кората покрива мозъчните полукълба и има дебелина само от 2 до 4 мм, но нейните гънки са толкова многобройни, че тя представлява 40% от главния мозък: това е абсолютен рекорд при живите същества. Съставена от сивата материя на клетъчното тяло на невроните, тази част на мозъка ни осигурява възможностите за възприятие, общуване, запомняне, преценка, воля - това е нашето съзнание. Различните функции, изпълнявани от кортекса, са локализирани. Разграничаваме центрове на движенията, на осезанията и на асоциациите.

Всяко полукълбо на кората е специализирано, например лявото отговаря за езика и логиката, а дясното - за чувствата, интуицията, артистичните дейности. Нервните влакна, които тръгват от дясното полукълбо към гръбначния мозък, управляват лявата част на тялото и обратно.

Няма мозъчен център на мисълта, нито на паметта. И все пак ние мислим и си спомняме. В действителност паметта е разпределена навсякъде вмозъка. В течение на живота ни, нашият опит оставя следи в изключително сложните мрежи, изградени от невроните. Мисленето и съзнанието остават загадка за науката. Но може да се твърди, че те са свързани с цялостната дейност на кортекса и с взаимодействията му с останалите части на тялото. Именно затова е невъзможно да се изобрети компютър, способен да мисли, освен ако той не бъде снабден с тяло и чувства.

А ето и някои факти за мозъка, които може би не знаете:

Мозъкът е като мускул и колкото повече се тренира, толкова повече се развива.

Мозъкът на човек на средна възраст тежи 1424 грама. С напредване на възрастта той намалява до 1395 грама.

Най-тежкият женски мозък е 1565 грама, а най-тежкият мъжки – 2049 грама.

Най-малкият мозък принадлежи на жена – 1096 грама. Това все пак е доста повече от теглото на мозъка на динозаврите - само 70 грама.

Най-високият коефициент на интелигентност има Мерилин Мич, която на десет години е притежавала IQ, което се е равнявало на това на 23-годишна жена.

Най-високо средно национално IQ в света имат японците - 111.

Най-активно мозъкът се развива от втората до 11-ата година на детето.

Предаването на сигналите от нервната система към мозъка става със скорост до 288 км/ч.

В нашия живот ние използваме не повече от 5-7 процента от възможноста на нашия мозък.

От кислорода, който човек вдишва, двадесет процента отива към мозъка.

След като човек навърши 35 години започва да губи около 7000 мозъчни клетки дневно, клетките никога не се заменят.

Мозъкът използва една пета от цялата кръв в човешкото тяло. Необходима му е за да се справи с тежките метаболитни изисквания на своите неврони.

Мозък е активен и мисли повече през нощта, отколкото през деня.

Нека видим в снимки какво още се е случило на 18 март по света през годините.

Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив