
Германската служба за защита на конституцията извърши нова оценка на "Алтернатива за Германия" (AfD) на федерално ниво. Според нея вече няма съмнения, че цялата партия е крайнодясна екстремистка.

До днес германската популистка партия „Алтернатива за Германия“ беше класифицирана от Службата като "подозирана в крайнодясна дейност", което бе повод да бъде стриктно наблюдавана. Някои от крилата ѝ бяха признати за екстремистки, най-вече подразделенията в Източна Германия. Тази сутрин Федералната служба информира обществеността, че цялата партия вече се оценява като „доказано екстремистко-дясна“.
Това означава, че според Службата за защита на конституцията е доказано, че АзГ има екстремистки позиции и действа срещу свободния и демократичен основен ред. Това представлява значително затягане на оценката, но не е напълно изненадващо.
Основата за тази оценка е обширен доклад, който е актуализиран многократно от службата. Според информация от ARD и SWR докладът обхваща над 1000 страници и обосновава защо, според контраразузнаването, партията е противоконституционна. Основните критерии са нарушения на човешкото достойнство, принципа на правовата държава и принципа на демокрацията. Припомняме, че в германския основен закон член първи гласи: „Човешкото достойнство е ненакърнимо“, тоест сега се приема, че партията действа срещу Конституцията.
Службата за защита на конституцията прави разлика между случаи за наблюдение: "проверка", "подозрение" и "доказана екстремистка дейност". През 2019 г. АзГ първоначално беше обект на проверка. На този етап се позволяват само събиране и оценка на публични изказвания на партийните представители.

АзГ се противопоставя още от самото начало както на наблюдението, така и на факта, че службата е оповестила тази оценка публично. През февруари 2021 г. партията беше обявена за „заподозряна в извършване на крайнодесен екстремизъм“ – решение, което беше потвърдено от Административния съд в Кьолн, а през май 2024 г. - и от Върховния административен съд в Мюнстер в отговор на заведено от партията дело.
Какво позволява тази оценка
След определянето като „подозрение“, службата може да използва разузнавателни средства като вербуване на източници или финансови проверки. Възможно е и наблюдение на комуникации, но само със специално разрешение от парламентарната комисия G10.
Новата оценка не променя инструментариума, с който службата разполага. Все още предстои окончателно съдебно решение от Федералния административен съд в Лайпциг относно законността на първоначалната оценка, но там вече не става дума за съдържанието, а за евентуални процедурни грешки. Съдът в Мюнстер също е настоял за окончателна позиция дали подозренията за екстремизъм са се потвърдили.
Експертът по сигурността Франк Бройтигам обясни пред обществената тв ARD:
"Юридически това решение дава право на Службата за защита на конституцията да наблюдава партията по-интензивно. Политически обаче за работата на партията в Бундестага няма автоматични последствия - тя не е забранена, има право да е в Бундестага, да участва в избори.
Но това решение може да има значение за политически решения, които предстоят – например дали може да оглавява комисия или да излъчва заместник-председател на Парламента."
Предистория и вероятен съдебен отговор
Още миналата година се очакваше влошаване на оценката до „доказано екстремистко-дясна дейност“, но според медиите службата отложила това заради предсрочните избори, за да избегне обвинения в политическо влияние.
Със сигурност се очаква АзГ да обжалва тази нова оценка в съда. Партията редовно определя наблюдението като политически мотивирано. Някои регионални структури вече са класифицирани като „доказано крайнодесни“, например в Саксония, Саксония-Анхалт и Тюрингия. От днес това важи и за федералната партия.
Ще последва ли забрана?
С новата оценка дебатът за евентуална забрана на АзГ отново се разпалва. Но няма автоматизъм: тази оценка не е предпоставка за забрана, нито пък такава забрана е неизбежна последица.
Решението за забрана е политическо. Само Бундестагът, Бундесратът или федералното правителство могат да поискат започване на забранителна процедура пред Федералния конституционен съд.
Една такава инициатива, стартирана от депутата от ХДС Марко Вандервиц, се провали през януари поради липса на достатъчна подкрепа.
„Алтернатива за Германия“ и „Възраждане“
Миналата година германските крайнодесни и българските им партньори създадоха нова група в Европарламента, след като бяха изхвърлени от ултраконсервативната „Идентичност и демокрация“. След като АзГ обаче официално вече е екстремистка, а „Възраждане“ преди дни подписа споразумение за сътрудничество с партията на Путин, предстои да се види каква ще е реакцията на ЕП и дали новата „Европа на суверенните нации“ няма да залезе още преди да е изгряла напълно.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни