Руската пропаганда е навсякъде в България. Тя се лее официално и необезпокоявано дори от най-големите телевизии. Под благовидния предлог за "другата гледна точка".

Същата тази "друга гледна точка", която се опитва да представи лъжата като "свобода на словото". Лъжата, че не Русия е нападнала Украйна, а "колективният Запад" е нападнал Русия. И сега тя се защитава от това нападение в Крим, Донбас, Донецк, Луганск.

Руската пропаганда обаче има конретни проявления из цялата страна. Често те остават скрити за българските официални медии и циркулират само из социалните мрежи.

За разлика от българските официални медии обаче някои от най-реномираните световни издания обръщат внимание на руската пропаганда у нас. Например – "Файненшъл таймс".

Наскоро в това авторитетно издание излезе статия, според която руска мрежа за влияние, активна във Франция и Германия по време на пандемията от COVID-19, е била разгърната на Балканите в навечерието на наскоро отменените избори в Румъния.

AdNow, онлайн рекламна фирма, основана през 2014 г. с централа в Москва и с филиал в Лондон, е била използвана в кампании за прокарване на дезинформация за западните ваксини срещу коронавируса. И точно тази компания сега се е преместила в България.

Основател и главен изпълнителен директор на AdNow от 2014 г. до 2018 г. е Юлия Серебрянская, възпитаничка на Новосибирския държавен университет, която е работила по президентските кампании на Владимир Путин и Дмитрий Медведев, преди да стане директор по комуникациите на управляващата партия „Единна Русия“. След това компанията е прехвърлена на друг руски гражданин. 

Лондонският клон на AdNow е регистриран през 2014 г. и няколко пъти сменя адреса си, преди да бъде ликвидиран през 2023 г. Негов собственик е бил руският предприемач Станислав Фесенко. Той се е преместил в Будапеща през 2016 г., като е заявил пред "Файненшъл таймс", че вече не е свързан с бившия бизнес, който е бил създаден в Лондон. Но според него "основател, мажоритарен собственик и управител на AdNow" е бил Михаил Серебрянски, по-малкият брат на Юлия

В материала си от "Файненшъл таймс" се позовават на BG Elves, българската експертна група по киберсигурност, и румънския разследващ портал Snoop.

Само да отбелeжим, че в България BG Elves понякога са обект на ирония и дори присмех от представители на т.нар. стабилност. Но очевидно са достатъчно сериозен източник и партньор за „Файненшъл таймс“.

Та според статията основната дейност на AdNow в Русия е била продадена миналата година и сега се притежава и управлява от грузинец на име Гиорги Абуладзе, който вече е установил централата си в българския град Пловдив заедно с повече от 50 други компании, които притежава.

Преглед на данните, събрани от BG Elves, показва, че голям брой служители на AdNow са руснаци и десетки живеят в Новосибирск – родното място на семейство Серебрянски – както и в други градове в Русия. 

Самият Абуладзе отхвърля обвиненията за прокарване на руска пропаганда. Той признава, че е купил AdNow от руснак, но отрича да е част от руска кампания за дезинформация. Разказва също така, че с него са говорили български следователи и той им бил "разказал всичко".

Преди няколко дни у нас нашумя една история, която се е разиграла в средното училище "Васил Левски“ в Севлиево. В тази история също има обвинения в руска пропаганда сред учениците.

От различни профили в социалните мрежи валят обвинения като се използват отдавна публикувани материали, отразяващи изяви на ученици от 2017 г. насам с твърденията, че в училището необезпокоявано се води руска пропаганда. 

На снимките се вижда как тогавашният посланик на Русия открива кабинет по руски език в училището, как ученици празнуват празника Масленица (Сирни Заговезни), облечени в руски народни носии. 

Руски език се изучава във "Васил Левски“, което е най-голямото училище в Габровска област с малко над 1000 възпитаници, още от 80-те години на ХХ век, а от 2017-а има паралелка със засилено изучаване на руски език. 

Оттам определят твърденията като фалшива новина.

Покрай историята в Севлиево в социалните мрежи се припомниха и други подобни случаи. Например – преди две години в училище във Варна ученици са били задължени да участват в конференция "Търсеният мир в съвременния свят" с руския посланик Елеонора Митрофанова. Конференцията е била организирана от секция "История" към Съюза на учените в България и местна му структура във Варна. Формален организатор е бил професор от катедра “Международна икономика и политика” на Варненския свободен университет. По програма Митрофонова трябвало да изнесе приветствено слово в началото.

Участието на учениците е предотвратено благодарение на острата реакция на родителите им, които заявили, че не искат децата им да стават "жертва на руската пропаганда".

Няколко месеца по-късно – това е около година след началото на войната в Украйна - в Руския културно информационен център в София е проведена викторина по повод Руско-турската война от 1877-1878 г. Викторината е наречена ''Игнатиевска интелектуална игра''. Участници са ученици от 7-и до 11-и клас. Целта на проекта е да "утвърждава и съхрани историческата истина и историческата памет за българо-руските отношения", пише в разпространената от РУО (Регионално управление по образование) информация. Лично Елеонора Митрофанова награждава победителите. От Министерството на образованието казват, че тази част от програмата не е одобрявана от ведомството.

Преди около една година родители, чиито деца са записани в детска градина в София, са информирани, че трябва да подпишат декларация за това, че са съгласни те да участват в културно мероприятие в сградата на Руския културно-информационен център. За целта на децата са ушити военни гвардейски униформи на стойност 18 200 лева, т.е. по 520 лева на дете. Организатори и дарители са Съюзът на ветераните от войните в България и австрийска фирма, която според Търговския регистър се занимава с търговия на едро с медицински и фармацевтични продукти. За нищо от това родителите не са информирани. Това става ясно от доклада за проверката на общината в градината. 

За последните 3 години Руският културно-информационен център е бил посетен организирано от деца от поне 8 училища в София и неясно колко пъти от училища в страната. И поводът винаги са подобни викторини, рецитали, литературни четения, исторически беседи, гледане на руски филми, реклами на руски стоки, на българо-руската "дружба", на "вековните традиции" между България и Русия, Великата отечествена война и пр. 

Последният такъв случай е само отпреди няколко дни. За него се похвали във фейсбук Диян Стаматов, директор на 119-о училище в София. Той съобщава, че ученици от 8-и и 10-и клас са посетили мастър-клас "Приказната птица - Гжел" в Руския културно-информационен център. Там те се запознали с традиционни занаяти, характерни за различните региони на Русия, и направили свои собствени сувенири с техниката, характерна за село Гжел, Московска област.

Според BG Elves, руската федерация е отпуснала 69 000 000 евро за пропаганда и влияние в България и Румъния. От организацията потвърдиха тази информация пред Клуб Z.

Това е само върхът на айсберга от онова, което знаем за руската пропаганда в България. Но то показва, че тя съвсем не е безобидна и е безотговорно да бъде подценявана.