„Демократична България“ (ДБ) без „Продължаваме промяната“ (ПП) инициира процедура по отстраняването на председателя на Народното събрание (НС) Наталия Киселова.

Рецидивист по нарушения

"Рецидивист по нарушения – работим за свалянето на доц. Киселова от поста председател на Народното събрание." 

С този коментар пред медии в кулоарите на парламента председателят на „Демократи за силна България“ Атанас Атанасов заяви, че коалицията вече подготвя мотиви за свалянето на Киселова заради нейното съучастие в прикриване на контрабандния канал в Пловдив, извращавайки парламентарните правила, съобщи пресцентърът на ДБ.

Още миналата седмица Атанасов поиска оставката на Киселова за това, че публично се появи на трибуните на футболен мач със спортна фланелка с лого на голяма хазартна компания. Той уточни, че от “Демократична България” са информирали партньорите от „Продължаваме промяната“ за решението си и че на този етап не са водени разговори с други политически сили за подкрепа, се посочва в информацията.

Съпредседателят на „Да, България“ - другата партия в ДБ, Божидар Божанов, изтъкна системното участие на Наталия Киселова в прикриването на контрабандния канал в Пловдив, включително от тази сутрин.

„Полицейският чадър над този канал, който имаше в началото, вече прерасна в политически и прокурорски. Недопустимо е законът да не важи в Пловдив. Пеевски е овладял цялото МВР и цялото управление“, заяви Божанов.

Прикриване на контрабанден канал

Последният повод за позицията на ДБ беше началото на заседанието на парламента тази сутрин, в което за пореден път управляващите прикриха контрабандния канал, свързван с Пеевски.

„Струва ми се, че този контрабанден канал е изключително интересен и вие го прикривате. Измисляте си аргументи, за да не се проведат изслушванията за контрабандните канали. А какви са ви аргументите да криете информация от българските граждани?“

С тези думи Божидар Божанов се обърна към депутатите, след като за пореден път Народното събрание отказа да задължи министъра на вътрешните работи да предостави всички документи, свързани с разкрития в края на 2024 г. контрабанден канал в Пловдив.

След това последва отказ на председателя на парламента Наталия Киселова да допусне до гласуване искането на Надежда Йорданова за изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, на бившия заместник-директор на ГДБОП Калин Литов, на директора на дирекция “Вътрешна сигурност” в МВР Даниел Луков, на директора на дирекция “Инспекторат” в МВР Стоян Димитров и  на полицаите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ - Пловдив Димитър Паница, Валентин Мандраджиев, Иван Куков, Иван Почилеев, Георги Димитров, Цвятко Геров, Пламен Гилин, Йордан Рунтев, във връзка с обоснованите съмнения за полицейски, прокурорски и политически чадър над разбития на 19 ноември 2024г. контрабанден канал за цигари, на стойност над 8 000 000 лв.

Преди близо месец парламентът отхвърли подобно искане за изслушване. Според Божанов, техническите и процедурни аргументи на доц. Киселова, че остават още два дни до срока, след който изслушването може да бъде подложено отново на гласуване, не са обосновани, тъй като към искането на Надежда Йорданова са присъединени редица допълнителни лица, посочени са и различни мотиви, което променя изцяло обхвата на изслушването.

Не на последно място, днес Народното събрание отхвърли и искането на Йорданова за изслушване на министъра на вътрешните работи, на изпълнителния директор на Агенция “Митници” Георги Димов и на изпълняващия функциите на председател на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев, във връзка с твърдения за контрабанден канал за цигари, осъществяван чрез териториалната дирекция на Агенция “Митници” в Пловдив. Във връзка с този случай, на 30 април в Пловдив беше арестуван директорът на териториалната дирекция на Агенция “Митници” в Пловдив Мирослав Беляшки, информират от ДБ.

Търсят се 80 подписа 

За иницииране на процедура за предсрочно отстраняване на председателя на НС или на неговите заместници е нужно писмено предложение на най-малко една трета от всички народни представители, т.е. поне 80 депутати, според Правилника на парламента.

Аргументите трябва да покажат „обективна невъзможност за изпълнение на задълженията или системно превишаване на правата, или системно неизпълнение на задълженията в рамките на тяхната компетентност“.

Припомняме, че в края на април от ПП изразиха сериозни резерви срещу идеята за отстраняването на Наталия Киселова, което загатна за разделение по темата в рамките на парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

„Свалянето на Наталия Киселова без (мнозинство за) избор на нов председател означава да направим председател на Народното събрание Рая Назарян и ако се отиде на предсрочни избори, те да бъдат с министър-председател Главчев, каза тогава съпредседателят на ПП Асен Василев. Този филм вече го гледахме и знаем колко ужасни са резултатите. Така че всяко едно мнозинство за сваляне на Наталия Киселова трябва ясно да изрази кой ще бъде новият председател, защото председател Рая Назарян – най-голямата парламентарна група поема (поста) при свалянето на председателя – не е добър избор за България.“

Другият съпредседател на ПП Кирил Петков също не одобри идеята за отстраняването на Киселова с аналогични аргументи.

По неофициална информация от „Продължаваме промяната“ – и към момента тази позиция остава непроменена. В този смисъл, за ДБ би било предизвикателство дори събирането на 80 подписа за иницииране на процедура по отстраняването на Наталия Киселова, която е представител на БСП-Обединена левица.

Преформатиране на мнозинството зад Киселова

Киселова бе избрана за председател на НС в началото на декември след тежки перипетии и с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ДПС-Доган. Впоследствие обаче се оформи друго управленско мнозинство, което вече се и преформатира.

На практика в момента съдбата на Киселова би следвало да зависи от ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. Това е настоящото управляващо мнозинство в парламента.