Германия твърдо застава зад Украйна, обяви новоизбраният канцлер Фридрих Мерц в Брюксел.

Той започна посещението си в европейската столица и първата му среща бе с председателя на Европейския съвет Антониу Коща.

„Ще направим всичко тази война да свърши възможно най-бързо. Но това може да бъде постигнато само с участието на Украйна. И ние трябва да сме на нейна страна. Виждам в ЕС с 1-2 изключения, че става дума точно за това“, каза Мерц.

Той не спомена поименно изключенията, но очевидно визира страни като Унгария и Словакия.

На срещата си с генералния секретар на НАТО Марк Рюте гостът е обсъдил и бъдещото членство на Киев в пакта.

„Всички сме съгласни за необратимия път на Украйна към НАТО, но никога не сме били съгласни това да бъде част от мирни споразумения. Не сме казали, че то е гарантирано, но сме съгласни за дългосрочната перспектива“, заяви Мерц на съвместна пресконференция с Рюте.

И допълни, че Украйна има европейска перспектива, която е по-близка от тази за НАТО, ако последната се случи някога.

Германското правителство смята за правилно предложението на американския президент Доналд Тръмп за безусловно 30-дневно примирие в Украйна.

Мерц е убеден, че Русия също ще бъде принудена да се съгласи с по-дълго прекратяване на огъня.

„Ще работим в много тясно сътрудничество с партньорите ни, за да подкрепяме Украйна, за да може тя да се отбранява и да упражнява натиск върху Русия.

Призоваваме сега Русия да се ангажира с пътя към траен мир. Няма да се поколебаем да увеличим натиска с нови санкции“, продължи германският канцлер.

Мерц е разговарял вчера с Доналд Тръмп. Канцлерът смята, че американският президент може и трябва да засили натиска върху Кремъл. И останал с впечатлението, че Тръмп е наясно с високата цена, платена с гибелта на войници и от двете страни.

Тръмп е поканил Мерц във Вашингтон. Двамата са обсъдили в разговора си и митата. Американският лидер трябва да е наясно, че не може да сключи споразумения с отделни страни от ЕС, защото всички в Общността преговарят заедно.

Според Мерц в САЩ тепърва започват дискусиите за недостатъците на митата. Защото разбрали, че те нанасят щети на всички и че няма победители в такава война.

„Личното ми мнение е да видя нулеви мита. Взаимното признаване на технологичните стандарти е пътят към това“, изтъкна Фридрих Мерц.

Посещението му в САЩ обаче все още не е планирано в конкретика, каза по-късно Мерц на среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

„Трябва да намерим договорено решение с американското правителство. Ние сме Европейският съюз, а не отделни страни. Ще координирам с Комисията, за да имаме единно мнение“, отбеляза германският канцлер.

Фон дер Лайен пък ще отиде в Белия дом само ако има готов пакет, който да се обсъди. Той трябва да бъде конкретен.

„Искам да имаме решение, с което и двамата да бъдем съгласни“, заяви шефката на ЕК.

Като друг важен приоритет на своето правителство канцлерът обяви ограничаването на миграцията. Но бе категоричен, че никой няма да обявява извънредно положение. Германия обаче ще засили граничните проверки, както направи през 2024 г. Всичко ще бъде направено в съотвествие с европейските правила, за което страната е уведомила своите съседи и партньори.

ЕК ще предостави допълнителни 3 милиарда евро за инвестиции в прилагането на наскоро приетия Пакт за миграцията и убежището, обяви Урсула фон дер Лайен. Така ще има по-силни външни граници, по-добри начини за предотвратяване на вторични движения и по-бързи процедури за даване на убежище.

Фон дер Лайен и Мерц бяха единодушни, че надеждната енергия на поносима цена е от критична важност. Затова са необходими големи инвестиции в електрическите мрежи, интерконекторите и хранилищата.

„Не ни липсва енергия. Липсва ни капацитет да я съхраняваме и мрежа“, заяви Фон дер Лайен след разговорите.

Гостът разговаря и с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола.