Руският президент Владимир Путин, премиерът Михаил Мишустин и външният министър Сергей Лавров няма да бъдат съдени от Специалния трибунал за престъплението агресия срещу Украйна, докато заемат постовете си.

Няма да бъдат съдени и кремълските пропагандисти.

Това заявиха висши представители на ЕС.

Днес Европейската комисия, представена от комисаря по правосъдието Майкъл Макграт и върховния представител за външната политика Кая Калас, Съветът на Европа, украинският премиер Денис Шмигал и представители на международна коалиция от държави се разбраха да подкрепят създаването на Спецтрибунала. Това се случи в украинския град Лвив. Институцията е в рамките на Съвета на Европа.

Трибуналът ще се фокусира върху престъплението "агресия" – заповедта за нападение на Украйна и нейното изпълнение, т.е. върху политическите и военни лидери, които са организирали нахлуването, казаха нашите събеседници. Те уточниха, че това са между 20 и 30 души на най-високите властови позиции в Русия.

Т.нар. тройка – президентът, премиерът и външният министър, също могат да бъдат разследвани и дори да им бъдат повдигнати обвинения. Докато обаче те заемат длъжностите си, срещу тях не може да се води процес, категорични бяха в Брюксел.

Но допълниха, че процесът срещу Путин, Мишустин и Лавров може да започне веднага, щом престанат да бъдат официални фигури на властта в Москва.

Присъдите, които Трибуналът ще произнася, ще бъдат според Римския статут, въпреки че Русия вече не е част от него. Което означава, че най-тежкото наказание теоретично ще бъде 30 години затвор.

Може обаче да се стигне и до доживотни присъди. Това ще става, ако се докаже, че престъплението е изключително сериозно.

Според новите разпоредби, наложените парични санкции ще се превеждат към компенсационен фонд за репарации за Украйна, който ще бъде създаден скоро.

Очаква се през следващите две седмици Съветът на Европа да осигури необходимата финансова, правна база и инфраструктура за Специалния трибунал, така че той да бъде действащ от 2026 г. Нидерландия обмисля да му бъде домакин. В Хага се намира и Международният наказателен съд.

Засега САЩ не са част от Специалния трибунал за престъплението агресия и няма да имат свой представител днес в Лвив. Вратата за Америка обаче остава отворена във всеки момент като за постоянен наблюдател в Съвета на Европа, обявиха нашите източниците.

Те припомниха, че администрацията на доскорошния президент Джо Байдън е била изключително конструктивна за създаването на Специалния трибунал.