
Украинската служба за сигурност (СБУ) обяви в петък, че е разкрила шпионска мрежа, управлявана от Унгария, за да получи разузнавателна информация за отбранителните способности на Украйна.
В изявление СБУ заяви, че е задържала двама предполагаеми агенти, които, според нея, са следвали инструкциите на унгарското военно разузнаване. Службата заяви, че това е първият случай в историята на Украйна, в който е установено, че унгарска шпионска мрежа работи против интересите на Киев.

Унгарското правителство не е коментирало казуса. Унгария е част от ЕС и НАТО - два блока, с които Украйна тясно си партнира в конфликта с Русия.
Отношенията между Киев и Будапеща обаче са обтегнати. Унгарският премиер Виктор Орбан е критик на западната военна помощ за Украйна. Той също така поддържа топли отношения с руския президент Владимир Путин, което го поставя в противоречие с повечето други лидери на ЕС, които се стремят да изолират Москва след началото на пълномащабната инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.
СБУ заяви, че двамата заподозрени са бивши членове на украинската армия, като вероятно срещу тях ще бъдат повдигнати обвинения в извървашне на държавна измяна. Те са били вербувани от служител на унгарското военно разузнаване и са получили пари и специално оборудване за тайна комуникация.
СБУ добави, че агентите са били натоварени със задачата да предадат на същия служител информация за батареите за противовъздушна отбрана на Украйна и други военни способности в Закарпатската област в Южна Украйна, която граничи с Унгария. Шпионите също проучвали обществените настроения сред местните жители, за да предвидят реакцията им в случай на унгарско нахлуване.

Украйна е дом на около 150 000 етнически унгарци, повечето от които живеят в Закарпатската област.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни