
"Въвеждането на еврото у нас само по себе си е голямо предизвикателство като логистика - дейности, които трябва да бъдат извършени не само по обмяната на парите, но и на всички системи, софтуер."
Това каза в петък във Варна Илия Лингорски, който изнесе публична лекция в Икономическия университет (ИУ) в крайморския град. Лингорски е член на Управителния съвет на БНБ и преподавател в катедра "Икономика" при Стопанския факултет на Софийския университет. Той беше във Варна по покана на катедра "Финанси" на ИУ, а лекцията му бе посветена на паричната политика в несигурен и фрагментиращ свят. Пред студентите Лингорски подчерта, че представя своя лична позиция. Тя бе изразена, преди президентът да обяви изненадващото си решение да поиска референдум за единната европейска валута.

По повод въвеждането на еврото експертът посочи, че големият плюс е, че страната ни вече е приела тясно сътрудничество с ЕЦБ и е част от банковия съюз още преди въвеждането на общата валута. Това се оказа безценен опит, посочи Лингорски. И уточни, че практически БНБ, извън паричните политики, от няколко години е в еврозоната и всичко, свързано с банковия надзор, дейностите и механизмите на банковия съюз, е напълно приведено в унисон.
"Това, което предстои, е обмяната на валута, както и - след десетилетия на успешен режим на валутен борд у нас, да се върнем към нормален режим в провеждането на активна парична политика", допълни експертът.
Лингорски коментира пред студентите и новия шок на международните пазари, резултат на митническите политики по инициатива на администрацията на САЩ. В момента несигурността по отношение на глобалната търговска политика е на безпрецедентно високо ниво и е твърде трудно да се правят предположения как точно и в какъв период от време биха се развили събитията, посочи експертът. Според него очакванията за инфлацията у нас са в унисон с това, което се отнася и за еврозоната.
Като цяло несигурността води до намаляване на инвестиционната активност и това вече се вижда в световен мащаб, каза още Лингорски. Той подчерта, че европейските икономики и американската не просто са тясно свързани, а са двата основни стълба на икономическото развитие и търговия в рамките на общи правила и върховенството на закона.
"В средносрочен хоризонт би било доста апокалиптично да се очаква траен разрив между двете икономики - по-скоро можем да се надяваме съответните институции да си свършат работата, така че правилата да бъдат възстановени в рамките на финансово-икономическите отношения, каза експертът.
Той посочи като проблем това, че капиталовият пазар в Европа далеч не е общ, а силно фрагментиран. Имаме много бариери, чието премахване би помогнало продуктивността на икономиката да нарасне значително, каза Лингорски.
Още по темата
- Борисов: Парламентът трябва бързо да отхвърли референдума на Радев
- Росен Желязков към Румен Радев: Демокрацията няма да има алтернатива
- В знак на несъгласие с Радев: Крум Зарков подава оставка
- "Радев посяга към ядрената опция на демокрацията", "България в Европа, а не в Азия!" Политиците за референдума на президента
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни