Още преди политическите формации в парламента, до които Радев адресира изненадващто си обръщение за искане за референдум против еврото, да оформят официални позиции, заваляха отделни коментари от различни фактори в НС.

"Ще гласувам ПРОТИВ свикването на Референдум за еврото без никакво колебание и колкото трябва, толкова пъти!!!

Искам България в Европа, а не в Азия!" - написа във фейсбук Делян Добрев (ГЕРБ) - председател на комисията по енергетика в НС и бивш министър.

"Продължаваме промяната" ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари, 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!

Сега вече може би нашите избиратели могат да си обяснят по добре нашите политически стъпки:

България нямаше да влезе в Еврозоната с правителство на Борисов само защото Европа беше загубила доверие в правителствата му заради корупцията през 2020!

България нямаше да влезе в Еврозоната с правителства на Радев - вече това е ясно, след този последен опит да се спре последната стъпка на интеграция към Европейския съюз от него!

Единственият начин България да е в Еврозоната беше да направим първото правителство и да изработим плана за влизане в Еврозоната, после да направим второто правителство и да върнем доверието на Европа в нас.

През цялото време да поддържаме дефицита под 3% и инфлацията ниска миналата година за да спазим критериите. 

Продължаваме промяната с нашите колеги от Демократична България ще направим всичко възможно България да бъде част от сърцето на Европа. И пак да цитирам Левски: "да бъдем равни с другите европейски народи"!​​  Този завет на Левски, никой няма да ни го вземе!" - реагира и съпредседателят на ПП Кирил Петков.

"Радев посяга към ядрената опция на демокрацията, за да опита да взриви пътя на България към еврозоната. След решението на КС, след като са извървени всички стъпки към приемането ни, той хвърля България в бездната на ожесточението и противопоставянето.

Радев реши да се равнява по антиевропейските и проруски сили, за да стартира политическия си проект" - реагира и съпредседателят на Демократична България Ивайло Мирчев.

Христо Гаджев (ГЕРБ), председател на комисията по отбрана, пък очерта ситуацията така:

"От днес в България има две политически сили:

1. Проевропейската, водена от Борисов

2. Антиевропейската, водена от Радев. 

Всеки трябва да се определи."

Щастлив, разбира се, е лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. Но и леко обезпокоен:

"Българският президент, макар и късно, се съобрази с призивите на "Възраждане" и настроенията на огромното мнозинство от българския народ и заяви, че ще внесе искането за свикване на референдум за запазване на българския лев. Ние, естествено, подкрепяме това! 

Но веднага възниква въпросът - какво ще стане след като, или ако, парламентарното мнозинство на ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, ППДБ и вероятно някои от малките пеевски патерици като "Меч" и "Величие" отхвърли референдума? Или ако забавят гласуването с месеци, както правят вече трети месец с нашено искане, за пореден път отложено на 7 май?"

"Подкрепям решението на президента да внесе искане в Народното събрание за провеждане на референдум за лева, струва ми се леко закъсняло". Това коментира за БТА и лидерът на МЕЧ Радостин Василев.

"Решението на президента за предложение за референдум за еврото е единственият легитимен ход", заяви и лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов за БТА в коментар

"Несъстоятелен Радев. Да се направим, че не се е случвало" - обяви пък водачът на "Новото начало" Делян Пеевски.

Слави Трифонов - хем с едните, хем с другите

С неголямо закъснение лидерът на ИТН Слави Трифонов се произнесе двояко във фейсбук профила си: че хем подкрепят идеята за референдума, хем ще останат верни на управляващата коалиция.

"Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция. И сега ще ви кажа какво е моето мнение.

Аз и моите колеги инициирахме референдум, още когато бяхме телевизионно предаване. На него участваха три милиона и половина българи. Заради това, че тогавашната политическа класа замете този референдум под килима, сега ние съществуваме като политическа партия. Затова и сега, в сегашнато управление, в което участваме, нашето условие е да бъдат променени и улеснени правилата, по които се провеждат референдуми. Тоест, аз съм абсолютен паддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да се питат гражданите на България. Подкрепям това от цялото си сърце. Само ще ви припомня, че за провеждането на референдум за приемането на еврото иницииран от Възраждане, ние направихме всичко по силите си за да може този референдум да се случи.

Така че от всичко казано от мен до тук разбирате, че ние от ИТН подкрепяме идеята на Президента да се питат гражданите. Искам да бъда ясен. Аз съм за това България да приеме еврото и да влезе в еврозоната, но първо съм българин и след това съм европеец, и на подобен референдум аз ще казвам публично и на висок глас какво е моето мнение, но какво ще се случи, ще решат хората, българските граждани, защото това е тяхно право и такава е пряката демокрация. А политиците, тъй като са производни на българския народ, трябва да се съглясят с това, което иска суверенът.

Затова ще допълня следното - ние сме част от управляващото мнозинство, за да решаваме проблемите на държавата, а не да вървим против принципите си. Като участници в Правителството, ние ще подкрепяме нашите партньори за всичко, което е полезно за държавата и всичко, което сме договорили в документа за съвместно управление. И когато има възможност за това суверенът да бъде питан, ние ще подкрепяме тази възможност."

Евродепутати: Засилване на позициите на кремълската агентура

Своя позиция разпространиха и шестимата български евродепутати от групата на Европейската народна партия (ЕНП).

„На многобройните избори в последните поне три десетилетия, партии, които са записали в своите програми, членството на България в НАТО, ЕС, Шенген и еврозоната, са събирали най-голяма подкрепа сред българските избиратели. Това е волята на мнозинството, и то не само в един определен ден, а постоянно в продължение на годините назад.

Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще.

Това, което той направи днес – в деня, в който преди 75 години Шуман предложи нашият континент да се обедини, е чист популизъм, но и по-опасно - опит за дестабилизация на Отечеството ни и за засилване на позициите на кремълската агентура, към която подобни позиции, всяващи страх, омраза и недоверие, го причисляват в очите на мнозина българи.

Това не е позиция на обединител на нацията!“, се казва в позицията.

Групата ни в ЕНП смята, че демократична и европейска България няма да се поддаде на шантаж, поставящ остро въпроса чии интереси защитава държавният глава - български или на ФСБ (наследника на КГБ - бел. ред.).

„България в НАТО, ЕС, Шенген и еврозоната е изстраданата европейска мечта на Отечеството ни, за която мечтаеха много български поколения. Дори и Радев няма да може да спре осъществяването на мечтата на цивилизована европейска България!“, изтъкват нашите представители.

Позицията завършва с цитат на Васил Левски: "Да бъдем равни с другите европейски народи зависи от нашите собствени задружни сили.“