10-ият ден на май бе белязан от продължаващия политически трус, предизвикан от изненадващата инициатива на президента Румен Радев за провеждане на референдум относно приемането на еврото. Въпросът, формулиран от държавния глава, предизвика множество критики. Конституционалистът и председател на Народното събрание доц. Наталия Киселова заяви, че той е "спорен" и че поне две парламентарни комисии ще разгледат подробно мотивите на Радев в идните седмици.

Президентът защити идеята си, заявявайки: „Предложих референдум, а не партия“, и обяви, че инициативата ще бъде официално внесена в парламента в понеделник.

Водачът на ГЕРБ Бойко Борисов призова парламентът „бързо да отхвърли“ искането за народно допитване. Според партията му инициативата е „противоконституционна“. Да бъдем единни, защото съм убеден, че протегнатите ръце за единство ще са по-силни от юмрука на Румен Радев, призова още Бойко Борисов другите партии в парламента. 

И така дори БСП-Обединена левица, която традиционно е с по-близки позиции до президента и Кремъл, но сега е партньор на ГЕРБ в управлението, се обяви против референдума. А ДПС-Доган изрази резерви към инициативата на държавния глава, макар и без да обяви ясно становище за гласуване.

Европейската комисия не коментира инициативи за народни допитвания в страните членки на ЕС, тъй като това е въпрос от компетенцията на националните власти. Това пък заявиха от ЕК по повод инициативата на Радев. Целта на Комисията е конвергентният доклад за България да бъде готов в началото на юни, потвърдиха от там.

В този контекст демократичната общност подготвя кръгла маса за издигане на кандидат за президент. Срещата ще се проведе до края на май с участието на водещи фигури от десния политически спектър, стана ясно от изявление на председателя на ДСБ Атанас Атанасов.

Извън вътрешнополитическите събития денят донесе и добри новини на международната сцена. След ескалацията на напрежението тази седмица ядрените сили Индия и Пакистан обявиха незабавно прекратяване на огъня. Дали обаче то ще се реализира наистина – предстои да видим.

Не така стоят нещата с войната в Украйна.

Лидери в ЕС предупредиха Русия, че ако не се съгласи на спиране на огъня, я чакат нови тежки санкции. Москва обаче постави ново условие за 30-дневно примирие – да се спре военната помощ от Запада за Украйна, което не предвещава добър изход засега.