
Инициативата за свикване на референдум за еврото ще бъде внесена в Народното събрание в понеделник. Това каза днес пред журналисти в Кричим президентът Румен Радев. Вчера той изненадващо обяви, че инициира народно допитване с въпрос "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?"

Радев бе помолен за коментар на думите на премиера Росен Желязков, че с инициативата за референдум държавният глава чертае бъдещ политически проект.
„Вчера аз предложих референдум, а не партия. Нека да се слушаме повече кой какво говори“, каза президентът.

Все пак стои ли на дневен ред създаването на партия?
„Вчера бях много ясен. Предлагам референдум, не партия. Това са спекулации, които целят да се отклони вниманието от референдума... Въпросът стои там, където го поставяте вие в медиите, и другите политически сили явно нещо ги притеснява, но аз по никакъв начин не съм отговорен за техните притеснения“, коментира още президентът.
Българските правителства имат ангажимент към договор, сключен с Европейския съюз, но не трябва да забравяме, че техният най-голям ангажимент е именно към българските граждани, каза Радев в отговор на въпрос защо е променил мнението си за референдум, свързан с еврото.
Когато искаш извънреден конвергентен доклад за еврото, а в същото време мерките за защита на покупателната способност на българските граждани и за конкурентоспособността на българския бизнес се свеждат основно до декларации, то тогава напрежението естествено расте сред хората и доверието в управляващите спада. В такъв момент е най-добре и самите управляващи, които претендират, че с въвеждането на еврото защитават интересите на българските граждани, да потърсят тяхната подкрепа, смята държавният глава.
Според Радев смяната на националната валута е изключително важен въпрос и заслужава истински дебат и референдум. Когато институции с критично ниска легитимност вземат решения по стратегически въпроси за общото ни бъдеще, референдумът е изход, подчерта той, цитиран от БТА.
Нашите управляващи трябва да отстояват интересите на своите граждани и тогава да говорим за навън. Това, че Полша, Швеция, Дания, са приели да не въвеждат еврото на този етап, означава ли, че те водят антиевропейска политика и се отдалечават от ЕС, каза държавният глава в отговор на въпрос смята ли, че ще има негативни реакции сред европейските партньори на страната.
Конституционният съд разгледа друг въпрос, с друго съдържание и формулировка, каза Радев по повод коментарите, че съдът вече се е произнесъл по темата. Той подчерта, че в референдума, който той предлага, не се пита „за“ или „против“ еврото, а за готовността и времевата рамка. Това не могат да го правят само шепа политици и Европейската комисия, тук трябва да се чуе българският народ, каза президентът.

Във връзка с изявлението на съветника на президента Крум Зарков, че ще подаде оставка, държавният глава каза, че е обсъждал въпроса с него и знае мнението му. Но Радев призова "да не се подменя големият стратегически залог с индивидуалната драма".
Гледайте тук:
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни