Администрацията на Доналд Тръмп планира да приеме щедро дарение на катарското кралско семейство - луксозен самолет Boeing 747-8. Летателният апарат ще бъде приет като част от Air Force One (група самолети от ВВС на САЩ, които превозват американския президент - бел.ред.), предаде "Ню Йорк Таймс". Това вероятно е най-големият чуждестранен подарък, получаван някога от американски президент, заяви пред изданието висш служител, пряко запознат с въпроса.

След като Тръмп напусне Белия дом през януари 2029 г., летателният апарат на стойност около 400 млн. долара ще бъде дарен на библиотеката на президента (всеки държавен глава на САЩ от Хърбърт Хувър насам получава специализиран архив и музей, създаден да съхранява, организира и представя документи и други материали, свързани с управлението му - бел. ред.), което ще му позволи да продължи да го използва като частен гражданин.

Настоящият частен самолет на Тръмп, известен като "Trump Force One", е по-стар представител на Boeing 757, който е летял за първи път в началото на 90-те години и след това е бил използван от съоснователя на Microsoft Пол Алън. Републиканецът го купи през 2011 г. 

Очаква се подаръкът да бъде оповестен през следващите дни, докато Тръмп е на първото си продължително пътуване в чужбина от началото на втория си мандат. Той ще посети три държави в Близкия изток, включително Катар. Тръмп разгледал отвътре катарския 747, който е на малко повече от десетилетие, след като забелязал паркиран модел на летателния апарат на международното летище "Палм Бийч" през февруари. Тогава „Ню Йорк Таймс“ съобщи, че самолетът се разглежда като евентуална нова придобивка на Air Force One.

Очаква се самолетът да бъде модернизиран от компанията в сферата на сигурността, наречена L3Harris. Работата може да започне, след като правителството одобри начина на придобиване на самолета, каза служителят. Очаква се оборудването с военни възможности да бъде завършено до края на годината, каза служителят пред "Ню Йорк Таймс", което ще позволи на Тръмп да го използва, докато е на поста си.

Фактът, че след края на мандата самолетът ще стане собственост на Тръмп, повдига етични въпроси. Източникът на "Ню Йорк Таймс" обяснява, че случаят не е прецедент - библиотеката на президента Роналд Рейгън също получила самолета на Air Force One, на който държавният глава летял по време на управлението си. Но трябва да се подчертае, че Рейгън не го е ползвал като частен гражданин - той е бил разположен в музейната част на библиотеката му.

Друг източник на "Ню Йорк Таймс", запознат с преговорите за придобиване на самолета, обясни, че първоначално катарците са предложили незабавно да дарят самолет на библиотеката на Тръмп, след което президентът да го използва, докато е на поста си. Но адвокати на републиканеца изтъкнали, че това би било нарушение на т.нар. Клауза за възнагражденията в Конституцията на САЩ (Член I, Параграф 9, Клауза 8). Ето какво гласи тя:

"Съединените щати не удостояват с никакви благороднически титли и нито едно лице, заемащо платена или почетна държавна служба, не може без съгласието на Конгреса да приема каквито и да било подаръци, възнаграждения, служби или титли от никой крал, княз или чуждестран­на държава".

Затова и самолетът първо ще бъде предаден на Air Force 1.